Koronavirová krize
Uvolňování opatření jde v Evropě zatím postupně
20.05.2020 14:48
Přes převládající příznivé statistiky o výskytu koronaviru postupují země při uvolňování ochranných opatření obezřetně. Slovensko například na hranici s Českem, Maďarskem, Polskem a Rakouskem prodlužuje kontroly až do 26. června. Španělsko zavádí povinné nošení roušek a Evropská komise upozornila na možnost, že ekonomické dopady pandemie mohou v Česku výrazně zvýšit rozdíly mezi regiony.
Všechny unijní země by se teď podle Bruselu měly soustředit na investice do zdravotnictví a na pomoc zasaženým firmám a zaměstnancům.
Slovensko prodlužuje hraniční kontroly do 26. června a vláda rozšířila seznam otevřených hraničních přechodů také o ty železniční. Od poloviny března až na výjimky Slovensko neumožňuje vstup cizincům na své území, do poloviny června chce ale rozhodnout o tom, zda otevře hranice s Českem a Rakouskem.
Alpská republika uvažuje o otevření hranic od příštího měsíce i pro turisty a dnes oznámila, že počet aktivních případů infekční nemoci covid-19 klesl pod tisíc, na 838.
S uvolňováním ochranných opatření začalo už před několika dny epidemií velmi zasažené Španělsko, ale tamní úřady oznámily, že počínaje čtvrtkem bude platit pro lidi starší šesti let povinné nošení roušek ve vnitřních prostorách a venku tam, kde není možné zajistit dvoumetrový odstup. V parlamentu začala debata o už pátém prodloužení stavu nouze, avšak Španělé zejména v Madridu protestují a požadují demisi vlády.
Francie bude znovu zavírat pláže
S uvolňováním brzdí i Francie, která minulý týden povolila otevřít pláže, ale v Bretani se jich znovu několik zavře, protože lidé nedodržují doporučení. O nich rozhodují jednotlivé obce - v Bretani je možné se na plážích věnovat jenom pohybovým aktivitám, nikoli se slunit.
Stále vysoká čísla o koronaviru přicházejí z Ruska, kde už se nakazilo přes 300 tisíc lidí, avšak denní přírůstek uzdravených poprvé překročil počet nově nakažených. Za uplynulých 24 hodin testy potvrdily 8764 nových případů nákazy, což je v květnu zatím nejnižší počet.
Brazílie naopak ohlásila svou dosud nejvyšší denní bilanci, protože tam za den zemřelo 1179 lidí. Brazílie je po Rusku a USA třetí nejpostiženější co do nakažených, kterých tam je 266 tisíc. Její prezident Jair Bolsonaro patří k politikům, kteří neuznávají vážnost epidemie a stejně jako americký prezident Donald Trump například propaguje antimalarikum hydroxychlorochin jako účinnou prevenci. Trump řekl, že ho sám užívá, a musel se pak bránit kritice ze strany politiků i zdravotníků.
V České republice by měl Senát schvalovat vládní návrh zákona o prodloužení některých lhůt pro přípravu a předložení státního rozpočtu na příští rok, jak mu doporučil jeho hospodářský výbor. Běžný harmonogram přípravy rozpočtu letos nelze dodržet kvůli nejistotě ohledně hloubky zdravotní a ekonomické krize. Letošní státní rozpočet se kvůli koronavirové krizi měnil už dvakrát. Původně schválený schodek 40 miliard korun vzrostl na 200 miliard a následně na 300 miliard korun.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.