Budoucnost Británie
Ve volbách již hlasovala řada politiků. Johnson přišel se psem
12.12.2019 08:00 Aktualizováno 12.12. 13:47
Svůj hlas ve čtvrtečních předčasných parlamentních volbách v Británii odevzdala v prvních hodinách řada britských politiků včetně konzervativního ministerského předsedy Borise Johnsona. Pětapadesátiletý předseda vlády hlasoval poblíž sídla premiérů v londýnské Downing Street, doprovodil ho jeho pes Dilyn. Britská média hlásí fronty u volebních místností, především v Londýně. Zákon, který má zabránit ovlivňování voličů, ale zakazuje televizi a rádiu zveřejňovat volební průzkumy nebo oslovovat lidi u volebních místností.
K volbám, které mají vyřešit patovou situaci kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie, si psa vzal i londýnský starosta Sadiq Khan. Na twitteru napsal, že jeho Luna voličům vzkazuje, aby podpořili opoziční labouristy. Jejich šéf Jeremy Corbyn už také hlasoval v jedné z volebních místností v metropoli. K urnám se už dostavily rovněž skotská premiérka Nicola Sturgeonová a šéfka Liberálních demokratů Jo Swinsonová.
Volby začaly v 08.00 SEČ a volební místnosti se uzavřou ve 23.00 SEČ. Krátce poté budou zveřejněny první odhady výsledků. Čeká se vítězství Johnsonovy Konzervativní strany. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté.
Let's get it done 🇬🇧 pic.twitter.com/ARLX3THoSd
- Boris Johnson (@BorisJohnson) December 12, 2019
Fronty se podle agentury PA Media tvoří především v Londýně. "(Řada) je asi dvacetkrát delší než (při předchozích volbách) v roce 2017 a než při místních a evropských volbách," řekl sedmadvacetiletý obchodní poradce Chris Schofield. "Atmosféra je velice londýnská: lidé spořádaně stojí a nikdo s nikým nemluví," dodal s nadsázkou.
Někteří voliči podle PA Media uvedli, že takové fronty nepamatují. Uživatel twitteru z města Cambridge například napsal, že u jeho volební místnosti vidí frontu poprvé v životě. Podle Schofielda jsou si lidé vědomi mimořádné důležitosti hlasování.
Britské volební zpravodajství se ale dnes omezuje především na sdílení snímků psů u volebních místností, což je trend sociálních sítí posledních let, na připomínání souvislostí, volební zajímavosti a podobně. Zákon totiž novinářům pod hrozbou pokuty nebo vězení zapovídá spekulovat na internetu a v audiovizuálních médiích o volebních výsledcích, přinášet výsledky průzkumů a vysílat rozhovory s voliči. Pro tištěná a online média platí o něco menší omezení, napsal server televize CNN.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.