Španělsko
Vláda bojuje. Franco nesmí být pohřben na veřejném místě
06.11.2018 17:12
Španělská vláda navrhuje změnu zákona, která má zabránit pohřbení ostatků diktátora Franciska Franka v katedrále v centru Madridu. Chce totiž zakázat, aby byly ostatky po exhumaci z památníku v Údolí padlých pohřbeny na jakémkoli místě otevřeném pro veřejnost. Důvodem je, aby se takové místo nestalo dějištěm manifestací oslavujících frankistickou diktaturu, informují španělská média.
Španělští vládní socialisté předložili další návrhy na změnu takzvaného zákona o historické paměti z roku 2007, jehož reformu se chystá schvalovat parlament. K dnešnímu (úterý) dni měla skončit lhůta pro podávání návrhů, ale opozice požádala o její prodloužení. Podle deníku El País může opozice zdržovat schválení změn, protože má většinu ve vedení parlamentu. Samotná reforma by však podle deníku měla projít, neboť ji podporuje většina politických stran.
Exhumaci Frankových ostatků z Údolí padlých nedaleko Madridu schválila vláda letos v srpnu necelé tři měsíce po svém nástupu do úřadu a v září exhumaci potvrdil parlament. Vláda původně předpokládala, že se exhumace uskuteční do konce roku. Jenže Frankova rodina, která s exhumací nesouhlasí, ale nemůže jí legální cestou zabránit, si vybrala jako nové místo pro pohřbení svého známého příbuzného hrobku, kterou má v katedrále Panny Marie Almudenské v centru Madridu.
Nové místo se ovšem nelíbí vládě, která se obává, že by se stalo poutním cílem Frankových příznivců. Těch má generál Franco v zemi stále dost, obdivují ho mimo jiné jako obránce katolické víry proti komunistům či za to, že ušetřil zemi bojů ve druhé světové válce.
Místopředsedkyně vlády Carmen Calvová jednala o přemístění Frankových ostatků do madridské katedrály minulý týden i ve Vatikánu se státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem. Ani církev nemůže uložení ostatků v katedrále zabránit, ač madridské arcibiskupství podle Calvové této variantě také není nakloněno. Bojí se údajně manifestací u katedrály či toho, že by někteří věřící přestali do katedrály chodit.
Španělská vláda proto přišla s návrhem zakomponovat do už dříve chystané reformy zákona o historické paměti i zákaz pohřbení Frankových ostatků na veřejně přístupném místě. Navrhuje rovněž zavést sankce pro správce veřejných míst, kteří nezabrání oslavování frankistické diktatury. Trestem by mohlo být dočasné či definitivní uzavření daného místa pro veřejnost.
Vládní socialisté, kteří předložili i další změny zákona o historické paměti, si od návrhu ohledně pohřbení Frankových ostatků slibují, že Frankova rodina vybere pro pohřbení svého příbuzného diskrétní místo. Rodina má hrobku například i na hřbitově ve čtvrti El Pardo na okraji Madridu, kde je pohřbena Frankova manželka.
Exhumace ostatků generála Franka, který stál v čele Španělska do své smrti v roce 1975, byla předmětem dlouholetých debat. Předchozí pravicová vláda se k jejímu provedení ale neměla, ač ji k tomu loni v nezávazné deklaraci vyzval parlament. Mnozí považují za nedůstojné, aby byl Franco pohřben vedle obětí občanské války, kterou v roce 1936 rozpoutal a která za tři roky připravila o život půl milionu lidí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.