Německý skandál
Výrobce krmiv o dioxinu věděl od jara
07.01.2011 17:45
V Německu nadále narůstá skandál s výskytem rakovinotvorného dioxinu ve vejcích a drůbežím a vepřovém mase. Postihl už 13 ze 16 spolkových zemí a úřady kvůli němu nechaly preventivně zavřít přes 4700 chovů.
Ministerstvo zemědělství Šlesvicka-Holštýnska oznámilo, že firma, která závadné krmné tuky vyráběla, věděla o jejich kontaminaci dioxinem už od března 2010, úřadům to ale nenahlásila. Ty se o tom dozvěděly až na konci prosince. Nynější testy tuků navíc ukázaly, že obsahoval až 78krát více dioxinu, než je povoleno.
Povolené množství této jedovaté látky je 0,75 nanogramu dioxinu na kilogram tuku. Už březnový test v soukromé laboratoři potvrdil, že množství dioxinu v přísadě do krmiva dvojnásobně překročila povolenou hranici.
Firma Harles & Jentzsch, která krmné tuky vyráběla z látek pro technické účely, měla podle zemského ministerstva k dispozici celkem dvacet laboratorních zkoušek, z nichž devět bylo pozitivních na vysoký obsah dioxinu. Jeden test dokonce odhalil čtrnáctinásobné překročení limitu.
Evropská regulace?
"Pokud se potvrdí podezření, že odpovědná firma o zatížení dioxinem věděla, a přesto příslušné zemské orgány neinformovala, je to vysoce trestné a zcela nezodpovědné," prohlásila německá ministryně zemědělství Ilse Aignerová.
Aignerová usiluje rovněž o regulaci výroby krmiv na evropské úrovni. "Závody, které vyrábějí krmné tuky, by nesměly na stejném pozemku současně produkovat látky pro technický průmysl," navrhuje. Úřad evropského komisaře pro zdraví a ochranu spotřebitele je pro a připraven.
Dioxinový skandál nejvíce postihl spolkovou zemi Dolní Sasko, kde úřady až do odvolání dosud zavřely 4468 zemědělských podniků, které závadné krmivo používaly. Podle deníku Bild byly z prodeje staženy stovky tisíc vajec a utraceny desítky tisíc slepic. Němečtí zemědělci odhadují způsobené škody na 40 až 60 milionů eur (téměř jedna až 1,5 miliardy Kč) týdně a žádají jejich náhradu od výrobce kontaminovaného krmiva nebo založení odškodňovacího fondu.
Zahraničí může být v klidu
Vadné krmivo se podle ministerstva do zahraničí nedostalo, potenciálně nebezpečná vejce ale byla z Německa vyvezena do Nizozemska a Británie. Nizozemci je zpracovali do majonéz a pečiva. Britské úřady se nyní snaží podezřelá vejce stáhnout z prodeje, většinu už ale zpracovaly pekárny do nepříliš trvanlivého zboží, a tak už ani v obchodech nejsou. V daném množství nicméně pečivo příliš nebezpečné není, napsal britský Guardian.
Prezident české agrární komory Jan Veleba ve čtvrtek vyzval orgány státní správy, aby prozatím zakázaly dovozy vepřového masa a vajec z Německa, Státní veterinární správa ČR však reagovala, že o uzavření hranic členského státu rozhoduje pouze Evropská komise. Dovoz vajec a drůbežího masa z Německa už ovšem pozastavilo Slovensko.
Podle dříve zveřejněných informací vyrobila severoněmecká firma Harles & Jentzsch, kterou od tohoto týdne vyšetřuje policie, až tři tisíce tun krmného tuku s dioxinem, který mohl kontaminovat až 150 tisíc tun krmiva pro hospodářská zvířata. Kolik produktů se dostalo na německý trh, tamní úřady zatím netuší. Spotřebitele přesto uklidňují, že jim žádné nebezpečí nehrozí.
Dioxin je vysoce toxická a karcinogenní látka, která se velmi pomalu rozkládá. Dobře se váže na tukové tkáně v lidském nebo zvířecím těle a při větších koncentracích nebo dlouhodobém působení může podle odborníků způsobit vážné zdravotní poruchy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.