Hrůzné nálezy pokračují. Brazilské námořnictvo dnes z Atlantiku vytáhlo další čtyři těla pasažérů letadla Air France, které se s 216 cestujícími a 12 členy posádky zřítilo v pondělí při cestě z Brazílie do Francie. Těla objevilo brazilské letectvo. Informoval o tom jeho mluvčí. Již v sobotu se podařilo najít těla dvou pasažérů a část trosek letadla.
Oběti objevilo brazilské letectvo ve vzdálenosti asi 1200 kilometrů severovýchodně od pobřeží Brazílie. Zatím není zřejmé, zda jde o muže či ženy. O stavu, v jakém se těla nacházejí, nechtějí kvůli pozůstalým úřady nic sdělovat.
O něco později oznámili francouzští pátrači, že také oni vylovili jedno tělo. Další oběti plavající na hladině lokalizovaly letouny. Mají být co nejrychleji vyzvednuty z vody.
Brazilští a francouzští pátrači obnovili dnes ráno místního času (odpoledne SELČ) pátrání v oblasti, kde se v sobotu podařilo nalézt těla dvou pasažérů a trosky z letadla. Vědci upozorňují, že k nalezení dalších obětí není moc času, protože plyny, které těla vynesou z hlubin, na hladině rychle vyprchají a těla se znovu ponoří do hloubky, tentokrát definitivně. Ani trosky nevydrží plout na hladině trvale.
ČTĚTE TAKÉ: Autopilot havarovaného airbusu nebyl v provozu
Zmizelé letadlo ukazuje technologické hranice
Brazilci našli první trosky a těla ze zříceného airbusu
Brazilské záchranáře, kteří nasadili také 14 pátracích letadel, má brzy podpořit i francouzská ponorka a výzkumné plavidlo se dvěma speciálními miniponorkami, které jsou schopné dosáhnout hloubky až šest tisíc metrů. Hloubka v oblasti se údajně pohybuje kolem tří tisíc metrů.
Vyšetřování pondělní havárie letadla Air France nad Atlantikem se o víkendu začalo zaměřovat na poruchové rychloměry letounu Airbus A330, které jsou zatím jediným vodítkem z technického hlediska. Francouzské orgány však stále odmítají preferovat jakoukoli variantu příčin neštěstí s odkazem na nedostatek údajů.
"U airbusů a možná i u jiných letadel používajících tlakové sondy k měření rychlosti docházelo občas k jejich zamrzání, zvláště v oblastech bouřek, tlakových níží a turbulencí. Zamrzlé sondy pak rychlost neukazují," řekl rozhlasu RTL státní tajemník ministerstva dopravy Dominique Bussereau. "Sama závada na rychloměru ale jako hlavní důvod neštěstí nestačí," zdůraznil.
Připustil, že porucha funkce rychloměru může vést ke dvěma již dříve zmiňovaným krajnostem - buď piloti stroj příliš zpomalí, což vede k pádu, nebo aby se tomu vyhnuli, příliš zrychlují, až nevědomky dosáhnou rychlosti, na kterou letadlo není stavěno, a proto se začne rozpadat.
"Žádné z těchto dvou hypotéz však nedáváme přednost. Víme toho dosud příliš málo," zdůraznil.
Společnost Airbus začala u všech typů A330 a A340 s okamžitou výměnu rychloměrů za novější typ, který by měl být proti zamrzání odolnější. Zároveň zdůraznila, že to nemá s příčinami neštěstí linky 447 nic společného.
S hledáním černých skříněk zmizelého airbusu pomáhají i Spojené státy, nejen satelity. Americké námořnictvo podpoří francouzské pátrací týmy dvěma vysoce citlivými přístroji, které jsou schopny zachytit signály letových záznamníků až v šestikilometrové hloubce, Podle zástupců Pentagonu dorazí přístroje do Brazílie už v pondělí.
Nehoda Airbusu 330 byla nejhorší leteckou katastrofou od roku 2001 a patrně vůbec nejhorší v pětasedmdesátileté historii společnosti Air France.
Foto: Reuters a ČTK/AP