Za nedostatek zeleniny v některých britských řetězcích může nepříznivé počasí ve Španělsku a Maroku. Uvedli to britští vládní představitelé. Brexit a související změny v celních předpisech má podle nich na současnou situaci jen omezený dopad, uvedla stanice BBC. Tesco a některé další velké řetězce omezily počet kusů zeleniny, které si zákazníci mohou nakoupit.
"Jsme v těsném kontaktu s dodavateli, kteří dávají jasně najevo, že současné problémy s dostupností některých druhů ovoce a zeleniny byly převážně způsobeny špatným počasím ve Španělsku a na severu Afriky," řekl stanici BBC mluvčí britské vlády.
"Nemůžeme kontrolovat počasí ve Španělsku," řekla britská ministryně zemědělství a životního prostředí Thérèse Coffeyová na setkání britských zemědělců ohledně nedostatku některého čerstvého zboží v britských obchodech. To se týká vedle zeleniny také například vajec, jejichž produkci britští zemědělci podle deníku Financial Times omezili kvůli rostoucím nákladům.
Omezení prodeje zeleniny a ovoce v současnosti v Británii zavedly čtyři velké řetězce. Je mezi nimi i Tesco, které má v Británii největší síť obchodů. Omezilo prodej na tři kusy rajčat, paprik či okurek. Podle prodejců bude omezení trvat nejméně několik týdnů.
Podle stanice BBC zemědělskou výrobu ve Španělsku poznamenalo neobvykle chladné počasí, zatímco Maroko postihly záplavy. Námořní přepravu navíc zpozdily bouře. Výpadky nedokázaly vykrýt ani britské zásoby či dodávky z jiných zemí.
Podle vlády a podnikatelů za nedostatek nemůže ve větší míře brexit. Představitel jednoho z největších pěstitelů čerstvé zeleniny a ovoce Tim O'Malley se však domnívá, že unijní země dokázaly navýšit svůj podíl na exportu ze severu Afriky a Španělska, protože uplatňují flexibilnější obchodní podmínky. Britští dovozci místo toho domlouvají ceny jen jednou za rok, takže nedokážou reagovat na krátkodobé výkyvy v nákladech a cenách výrobců.