Zřícená stavba
Záchranáři v Janově dál prohledávají trosky mostu
17.08.2018 11:59
V Janově pokračuje pátrání po deseti až dvaceti pohřešovaných v sutinách zříceného mostu. Neštěstí si dosud vyžádalo 38 mrtvých, devět z deseti hospitalizovaných je v kritickém stavu. Domy pod zbylou konstrukcí mostu muselo opustit přes 600 lidí, jimž hledá bydlení janovská radnice.
Vláda se neshoduje v postupu proti provozovateli mostu, uvedla stanice Rai News 24. Zatímco šéf protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) Luigi Di Maio chce firmě Autostrade per l'Italia odejmout koncesi, šéf euroskeptické Ligy a ministr vnitra Matteo Salvini chce se společností jednat.
Záchranáři ohledávající trosky v Janově se v pátek dostali do nové fáze: v noci na dnešek se podařilo z odstranit z koryta řeky Polcevera obrovský kus zříceného mostu. Hasiči mohou tak mohou pátrat v dalších místech. Práce na chvíli zdržel požár mezi troskami, který způsobila jiskra z kotoučové pily, jež zapálila sklad pod ruinami.
"Samozřejmě se nezastavujeme, pracujeme celou noc," řekl stanici Sky TG24 vedoucí hasičů Marcella Battaglia. "Během operací se pracuje na směny," řekl. Odstranění trosek z koryta řeky bylo jednou z priorit kvůli hrozícím záplavám. Na místě zasahuje asi tisíc lidí, z nichž zhruba 350 jsou hasiči, informovala janovská prefektura.
Z mostu začaly být odstraňovány vozy, které na něm zůstaly, mezi nimi zelené nákladní auto, které zabrzdilo jen pár metrů od propasti a jehož záběry později oběhly celý svět.
Místní deník Genova Quotidiano zveřejnil video natočené dva dny před pádem mostu. U pylonu, který se v úterý zhroutil, je na záznamu (0.34 hod.) vidět podélná prasklina ve vozovce.
První oběti neštěstí budou pohřbeny dnes. Oficiální státní pohřeb se bude konat v sobotu, na níž byl také vyhlášen národní smutek, a zúčastní se jej prezident Sergio Mattarella i premiér Giuseppe Conte. Některé rodiny se rozhodly oficiální pohřeb bojkotovat: pád mostu podle nich způsobila nedbalost.
Firma Autostrade per l'Italie patří do skupiny Atlantia, kterou kontroluje rodina Benettonů. Akcie mateřské společnosti ve dnech po neštěstí klesly o více než 30 procent.
Nesourodá vládní koalice se nyní neshoduje v tom, jak ke koncesionáři přistupovat. Premiér Conte uvedl, že vláda nebude čekat na výsledky vyšetřování a koncesi firmě odejme. Di Maio řekl, že pokud se soukromníci nedokážou italské silnice patřičně starat, měl by správu nad nimi převzít stát. "Máme v úmyslu koncesi odebrat. Kdo tak nechce učinit, bude muset jít přes mou mrtvolu," hájil své stanovisko šéf protestního hnutí a vicepremiér.
"Chceme od (společnosti) Autostrade získat ihned peníze a zásahy ve prospěch příbuzných obětí, zraněných, 600 evakuovaných a janovské komunity obecně," uvedl Salvini, druhý z vicepremiérů. "O zbytku si promluvíme až pak," dodal.
Zrušení koncese by podle agentury Reuters znamenalo zdlouhavou proceduru a nebezpečí, že by vláda musela firmě vyplatit značnou kompenzaci. Stát může na druhou stranu v případě, že provozovatel nedodrží smlouvu, vymáhat pokutu až 150 milionů eur (3,9 miliardy Kč).
Zodpovědnost za pád mostu má určit vyšetřování. Prokuratura chce viníka obvinit z vícenásobného usmrcení z nedbalosti, zavinění katastrofy a z ohrožení bezpečnosti dopravy. Prokurátor Francesco Cozzi později informoval, že zatím nikdo není vyšetřován a nejprve musejí být zjištěny příčiny neštěstí.
Ministerstvo dopravy ve čtvrtek pozdě večer spustilo paralelní vyšetřování. Poskytlo provozovateli 15denní lhůtu, aby dokázal, že svým smluvním závazkům dostál, a požaduje, aby společnost znovu postavila most na vlastní náklady. Firma ihned po neštěstí tvrdila, že by stavbu dokázala znovu vystavět za pět měsíců.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.