Podezřelá nominace
Známý konzulem? Macron odmítl obvinění z "přítelíčkování"
30.08.2018 18:50
Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek odmítl obvinění z "přítelíčkování", které vyvolala zpráva, že novým generálním konzulem Francie v Los Angeles se stane spisovatel blízký prezidentskému páru. Philippe Besson, který je francouzskými médii označován za přítele Macronových, sepsal o Macronově cestě do Elysejského paláce velmi pozitivní knihu Un personnage de roman (Postava z románu). S diplomacií však jedna padesátiletý Besson zkušenosti nemá, přičemž post generálního konzula je mezi kariérními diplomaty obzvláště ceněný, napsala agentura Reuters.
"U mě žádné přítelíčkování za poskytnuté služby nefunguje," řekl Macron na tiskové konferenci během návštěvy v Helsinkách. "Přeji si a budu pokračovat ve zpřístupňování postů ve státní správě, obzvláště vysokých veřejných funkcí, lidem s talentem a zásluhami, kteří kráčeli po jiných životních cestách," pokračoval Macron. Prezident to považuje za dobrou praxi, v diplomacii podle něj taková tradice byla vždy.
Ministerstvo zahraničí začátkem srpna změnilo pravidla obsazování nejvyšších pozic, kam patří také posty asi 20 generálních konzulů včetně toho v Los Angeles. Nově o nich rozhoduje celá vláda, přičemž může vybrat i osobu bez praxe ve službách státu.
"Nevím o tom, že by projevil nějaký nenadálý zájem o mezinárodní vztahy, zato jasně projevil náhlý zájem o Emmanuela Macrona," komentoval Bessonovo jmenování senátor Republikánů Roger Karoutchi. Republikánský poslanec Éric Ciotti řekl deníku Le Parisien, že jde o "ztělesnění velmi, velmi starého světa přítelíčkování".
Spisovatelé v rolích diplomatů
Předseda poslanecké sněmovny a člen Macronovy strany Republika v pohybu (LREM) François de Rugy hájil Bessonovo jmenování s tím, že Francie má tradici v obsazování diplomatických pozic osobnostmi z kultury. Mluvčí francouzské vlády Benjamin Griveaux ve vysílání rádia France 2 hovořil podobně: "Není to poprvé, Jean-Christophe Rufin byl jmenován velvyslancem a ne konzulem, Olivier Poivre d'Arvor je velvyslancem, Daniel Rondeau je velvyslancem, je to francouzská tradice," připomněl některé francouzské spisovatele v rolích diplomatů.
Pro Macrona kritika kvůli novému konzulovi představuje druhou nepříjemnou záležitost z domácí politické scény během jeho cesty po skandinávských zemích. V Dánsku musel v úterý reagovat na překvapivou rezignaci francouzského ministra životního prostředí Nicolase Hulota. Ten uvedl, že vláda nevěnuje dostatečnou pozornost ekologickým tématům, a upozornil na možný vliv lobbistů na její rozhodování.
«Emmanuel #Macron remercie son VRP» : l'écrivain #Besson devient consul, l'annonce fait #polémique#France #politique #PhilippeBesson
- RT France (@RTenfrancais) 30. srpna 2018
➡️https://t.co/tRcqLvqnfe pic.twitter.com/aT5zYbdBz5
Hulot byl jedním z populárnějších členů kabinetu, zatímco popularita prezidenta Macrona v těchto dnech dosahuje nejnižších hodnot od jeho nástupu do úřadu v květnu 2017. V červenci stihl 40letou hlavu státu dosud největší skandál, když se do médií dostalo video, na němž jeho čelný bezpečnostní pracovník Alexandre Benalla v policejní výstroji útočí na jednoho z účastníků prvomájové demonstrace v Paříži.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.