Írán obvinil ze smrti jaderného vědce USA a Izrael
12.01.2010 13:45
Exploze dálkově řízené bomby usmrtila dnes v Teheránu profesora jaderné fyziky. Íránská vláda obviňuje z jeho vraždy USA a Izrael, jde podle ní o teroristický akt.
Podle mluvčího íránského ministerstva zahraničí to ukazují první výsledky vyšetřování. Státní televize Irbi uvedla, že za akcí stojí trojúhelník zloby složený ze Spojených států, sionistického režimu a najatých agentů.
Útočníci umístili bombu na zaparkovaný motocykl nedaleko vědcova bydliště a odpálili ji ve chvíli, kdy vycházel z domu. Teheránský prokurátor Džafarí Dolatabádí řekl, že padesátník Mohammadí byl "specialistou v oblasti jaderné energie". Podle něj jsou do vraždy zapleteny tajné služby CIA a Mossad.
ČTĚTE TAKÉ: Obamovo dilema, co s Íránem? Žádná možnost není dobráSimulace: Obama nebude souhlasit s útokem na Írán
Reportér katarské televize al-Džazíra získal od nejmenovaných zdrojů v Íránu informaci, že Mohammadí se zřejmě podílel na íránském jaderném programu. "Írán se snaží tyto vědce dobře chránit, ale každý, kdo je s tímto programem spojen, může být snadným terčem zahraničních tajných služeb," řekl na otázku o možných vinících.
Šéf perské sekce BBC Baqer Moin upozornil, že Írán se při hledání viníků zaměřil na všechny, v jejichž zájmu je zpomalení íránského jaderného programu.
Íránské sdělovací prostředky hovořily hned na počátku o sionistických vinících a také o tom, že za vraždou je íránský exil z organizace Lidoví mudžáhidové. Skupina se vzápětí od útoku distancovala.
Státní agentura IRNA naznačila, že Mohammadí nemusel být jedinou obětí, protože podle ní zatím není jasné, kolik lidí při výbuchu zahynulo. Při explozi byly zničeny dva vedle stojící automobily a rozbita okna v okolních budovách.
Incident se odehrál v době narůstajícího napětí v islámské republice sedm měsíců poté, co zpochybňované prezidentské volby vyvolaly v zemi zmatek a nepokoje. Tento týden mají také velmoci znovu jednat o íránském jaderném programu, kvůli němuž Íránu hrozí další mezinárodní sankce.
Írán prožívá nejvážnější domácí nepokoje od islámské revoluce v roce 1979, protože protesty opozice proti výsledkům voleb se zvrhly v násilnosti. Úřady obvinění opozice z falšování voleb odmítají.
Foto: FARS a ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.