Oblíbená destinace
Stav nouze na Bali! Ráj turistů se "topí"v odpadcích
30.12.2017 07:55 Původní zpráva
Populární turistická destinace ostrov Bali trpí čím dál větším zamořením plastových odpadů. Tamní vláda nyní dokonce vyhlásila odpadkový stav nouze. Velkým znečištěním trpí dlouhodobě celá Indonésie. Zprávu přinesl server The Telegraph.
Bali v poslední době není jen o surfování, potápění a opalování se. Země musí bojovat se znečištěním, pokud nechce své turisty ztratit. Nejvíce zamořená oblast plastovými odpadky je západní pobřeží, kde byla téměř šestikilometrová zóna pláží označena jako nevyhovující pro turismus.
Na turisticky nejrušnějších plážích v Jimbaranu, Kutě a Seminyaku se stalo normálním, že tam pracovníci uklídí denně až sto tun odpadu.
"Je to strašné. Lidi to prostě nezajímá, je to všude. Vláda s tím něco dělá, ale je to spíše jen symbolické gesto," vyjádřil se pro The Telegraph pracovník jednoho tamního hotelu. Dodal, že hlavní příčinou je indonéský zvyk ilegálně vyhazovat odpad do moře, které během období dešťů slouží jako skládka. Většina ostrovanů se pak podle něj k tomuto problému staví lhostejně.
Na znečištění ostrova už v minulosti upozorňovali někteří surfaři, pro které je Bali tréninkovým rájem. Americká šampionka Kelly Slaterová dokonce už v roce 2012 prohlásila, že pokud se do budoucna něco nezmění, bude brzy nemožné na Bali surfovat.
Vláda se snaží s problémem vypořádat a už avizovala, že podnikne několik kroků. V minulém roce padlo rozhodnutí, že do roku 2018 zakáže na ostrově polyetylenové tašky. Toto rozhodnutí vydatně podpořil například známý australský surfař Mick Fanning.
Znečištěním trpí celá země
Většina odpadků, co se dostane na pláže na Bali, pochází ze silně znečištěného Jávského moře. Celá Indonésie je hned po Číně druhou nejvíce znečištěnou zemí, pokud jde o plastové odpady. Řeky Citarum a Západní Jáva jsou považovány za vůbec nejznečištěnější oblasti světě. Odpad tam vyhazují i místní továrny.
Podle studie Georgijské univerzity se v roce 2010 vyhodilo do moře až osm milionů tun plastů, přičemž podíl Indonésie na tomto zamoření byl více než desetiprocentní.
V březnu se vláda zavázala k tomu, že bude investovat miliardu dolarů ročně na vyčištění moří. Do roku 2025 pak chce země podle ministra pro námořní věci Luhuta Binsara Pandjaitana snížit znečištění plastovými odpady až o 75 procent.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.