Po celé planetě lidé protestují proti rasismu, v Paříži nedovoleně

Zahraničí
6. 6. 2020 11:14
Lidé na různých koncích zeměkoule protestují proti rasismu, Paříž (ilustrační foto).
Lidé na různých koncích zeměkoule protestují proti rasismu, Paříž (ilustrační foto).

Zákaz protestu proti policejnímu násilí a rasismu zdůvodněný ochranou zdraví demonstranty v Paříži neodrazuje. Ti se v sobotu původně chtěli sejít na dvou demonstracích před velvyslanectvím Spojených států, ale nyní se podle sociálních sítí odpoledne chystají na Martova pole k Eiffelově věži na druhém břehu Seiny. Informuje o tom agentura AFP.

"Tato shromáždění, na kterých se může sejít mnoho lidí, nepovoluje vyhláška ze 31. května 2020 o nouzovém zdravotním stavu, která na veřejnosti zakazuje shromažďování více než deseti lidí," připomněl pařížský policejní prefekt Didier Lallement. Zdůraznil také, že shromáždění u Eiffelovy věže organizátoři předem nenahlásili. Nouzový stav, který ve Francii vyhlásili kvůli epidemii covidu-19, neumožňuje shromáždění ve veřejném prostoru s více než deseti účastníky.

Před americkou ambasádou se měly podle prefektury v sobotu ve tři hodiny odpoledne konat dvě protestní akce. Ty policie zakázala.

Nepovolená demonstrace proti rasismu už se v Paříži uskutečnila v úterý. Zhruba 20 tisíc lidí na ní demonstrovalo nejen kvůli zabití amerického černocha George Floyda, ale i kvůli smrti 24letého Francouze s malijskými kořeny Adamy Traorého, který v roce 2016 zahynul ve vazbě krátce po zatčení za ne zcela objasněných okolností.

Na sobotu je v Evropě nahlášeno několik demonstrací proti rasismu, mimo jiné v Londýně, Marseille, Berlíně, Varšavě či Lisabonu.

Demonstrace v Austrálii

I v australských městech přišly desítky tisíc lidí vyjádřit podporu protestům. Agentura Reuters píše, že manifestace v Sydney se mohla uskutečnit poté, co soud zrušil zákaz shromažďování.

Odvolací soud Nového Jižního Walesu, v němž Sydney leží, zákaz manifestace zrušil pouhých 12 minut před jejím plánovaným začátkem. Znamená to, že jejím účastníkům nehrozí zatčení. Policie ale vyzývá lidi, aby mezi sebou dodržovali rozestupy.

V Brisbane přišlo proti rasismu protestovat více než 10 tisíc lidí a nejen tam, ale i v Sydney upozorňovali na diskriminaci Austrálců. Domorodí obyvatelé se na australské populaci podílejí 2,4 procenty, nicméně tvoří více než čtvrtinu odsouzených v australských věznicích, uvedla na svých internetových stránkách americká televize CNN. Mezi lety 1980 a 2011 v policejní vazbě zemřelo 449 Austrálců, což odpovídá 24 procentům všech těchto případů úmrtí.

"Protesty tady jsou inspirovány tím, co se děje ve Spojených státech," řekl CNN australský novinář Angus Watson. "Tady v Austrálii ale také máme problémy," dodal.

V Melbourne pořadatelé shromáždění předčítali dlouhý seznam jmen Austrálců, které zabili policisté nebo kteří zemřeli v policejní vazbě. Poslouchalo je přes 5000 lidí.

Ve Spojených státech vlnu protestů vyvolala smrt Afroameričana George Floyda z 25. května. Bělošský policista Derek Chauvin mu v Minneapolisu při zatýkání více než osm minut klečel na krku. Nepovolil, ani když muž opakovaně naříkal, že nemůže dýchat. Floyd zemřel. Chauvin nyní čelí obvinění z vraždy a jeho tři kolegové, kteří byli u tohoto zásahu, byli obviněni z napomáhání vraždě. Všichni čtyři byli od policie propuštěni.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ABACA/AA/ABACA

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ