Přední čínský právník v oblasti lidských práv ve vězení vyhlásil hladovku
31.10.2024 20:24
Přední čínský právník v oblasti lidských práv Sü Č'-jung, kterému soud minulý rok uložil trest 14 let odnětí svobody, ve vězení začal držet hladovku. Sü hladovkou protestuje proti tomu, že s ním je podle něj ve vězení nelidsky zacházeno, je mu odpírán kontakt s rodinou a ostatní vězni jej intenzivně sledují, informuje list The Guardian s odkazem na prohlášení právníkovy rodiny.
Sü, výzkumník a přední osobnost čínského hnutí za lidská práva, hladovku zahájil 4. října, uvádí nevládní organizace Čínští ochránci lidských práv.
Obránce lidských práv je zadržován od roku 2020. Čínské úřady ho zatkly poté, co se v prosinci roku 2019 účastnil neformálních setkání právníků a aktivistů, na kterých se diskutovalo o občanské společnosti a současném dění.
Zatčeni byli i další účastníci schůzek. Byl mezi nimi další právník v oblasti lidských práv Ting Ťia-si, jehož případ soud projednával souběžně se Süovým. Oba muži byli odsouzeni za podvracení státní moci. Soud Tingovi uložil trest ve výši 12 let vězení. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk Čínu za vysoké tresty pro dva právníky kritizoval.
Sü je za mřížemi již podruhé. V roce 2014 byl odsouzen na čtyři roky za "shromažďování davů s cílem narušit veřejný pořádek". Právník je zakladatelem Hnutí nových občanů, volného sdružení výzkumníků, právníků a aktivistů, kteří volali po lepších občanských právech a transparentnosti vlády. Hnutí bylo z velké části potlačeno během vlády Si Ťin-pchinga, který je v Číně u moci od roku 2012 a potírá občanskou společnost.
Od roku 2017, kdy v čínském vězení zemřel aktivista a držitel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po, který si odpykával 11letý trest, je Sü mnohými považován za nejdůležitějšího čínského disidenta.
"Řekl bych, že v této chvíli je Sü Č'-jung nejvýznamnější žijící aktivista v Číně", řekl Thomas Kellogg, výkonný ředitel Centra pro asijské právo na Georgetownské univerzitě, který se Süem spolupracoval, když byl čínský právník hostujícím profesorem práva na Yaleově univerzitě.
Sü měl možnost 23. října mluvit po telefonu se jedním ze členů své rodiny. Uvedl, že mu nebylo umožněno hovořit s jeho partnerkou Li Čchiao-čchu, aktivistkou nedávno propuštěnou z vězení.
"Musíš Čchiao-čchu a mým přátelům říct o mé hladovce, jinak bude zbytečná. Budu na ní trvat, dokud mi nezaručí právo na komunikaci s Čchiao-čchu," řekl Sü podle prohlášení, které zveřejnili jeho příznivci.
Süovo věznění a obtížnost udržovat kontakt s vnějším světem oslabily jeho věhlas v Číně, kde dříve býval známou osobností.