Čína přiznává: Přehrada Tři soutěsky je katastrofa
27.09.2007 10:42
Čínští komunisté původně celý projekt oslavovali coby jeden z největších budovatelských počinů 20. století. Nyní přiznávají, že přehrada Tři soutěsky, postavená na mohutné čínské řece Jang-c'-ťiang (Dlouhá řeka), může způsobit katastrofu.
Komunističtí činitelé včera vydali nebývale otevřené varování před katastrofou, která v oblasti kolem přehrady hrozí, pokud nebudou okamžitě přijata preventivní opatření.
Čína svou megalomanskou přehradu, největší na světě, propagovala více než desetiletí coby nejlepší způsob, jak ukončit staletí záplav v povodí veletoku Jang-c'-ťiang a získat elektřinu, potřebnou pro překotný ekonomický růst země.
Vláda trvale ignorovala kritiky, kteří poukazovali na to, že Tři soutěsky (San sia; Sanxia) se stanou ekologickou katastrofou. Kontroverzní "veledílo", o němž se začalo mluvit již před téměř sto lety, v básni zvěčnil dokonce i Mao Ce-tung.
Nyní ale samotní komunističtí funkcionáři přiznávají, že přilehlé oblasti postihnou vysoké škody na životním prostředí, které mohou přerůst v katastrofu. Hrozí, že celé statisíce lidí se budou muset přestěhovat. Kvůli přehradě se ostatně již celkem 1,3 milionu osob přestěhovat muselo. Pod hladinou zmizela také cenná archeologická naleziště.
Čínská tisková agentura Sin-chua, hlásná trouba komunistické vlády, včera uvedla vládní prohlášení: "Kolem přehrady Tři soutěsky existuje mnoho ekologických a environmentálních problémů. Pokud nebudou přijata preventivní opatření, projekt může vést ke katastrofě."
Vláda zveřejnila celý seznam potenciálních hrozeb: konflikty kvůli nedostatku půdy, ekologické škody, eroze a sesuvy půdy na strmých březích kolem přehrady. Úřady také již dříve vyjádřily své znepokojení nad vysokým nárůstem řas a degradací vodního života.
Podle Wang Siao-fenga, ředitele úřadu, který na stavbu přehrady dohlíží, je na čase čelit environmentálním důsledkům projektu, který měl ambice dosáhnout slávy Velké čínské zdi.
"Nemůžeme přehlížet problémy ekologické a environmentální bezpečnosti, které vznikly v souvislosti se stavbou přehrady Tři soutěsky. Nemůžeme vyhrát, pokud upřednostníme ekonomickou prosperitu na úkor životního prostředí."
Zveřejnil také, že premiér Wen Ťia-pao o problémech kolem přehrady mluvil na kabinetním jednání již v loňském roce.
Načasování včerejšího varování je významné, neboť přichází pouhé dva týdny před partajním pětiletým sjezdem, na němž má být upevněna stranická politika a posvěcena nová generace komunistických lídrů.
Podle analytika, citovaného britským deníkem The Times, se prezident Chu Ťin-tchao chce dále od projektu přehrady distancovat. Neúčastnil se ostatně ani oslav jejího dokončení v loňském roce.
Tři soutěsky, které mají s produkcí přes 18 tisíc megawattů pokrýt více než desetinu spotřeby elektrické energie, provázejí kontroverze již celá desetiletí.
V roce 1992 schválilo stavbu lidové shromáždění, ale celá třetina poslanců byla proti nebo se hlasování zdržela. Čínští ekologičtí aktivisté proti projektu protestovali již od počátku, ale jejich hlasy nebyly dosud brány v potaz.
Za nejvíce znepokojivé jsou považovány sesuvy půdy, které způsobují až padesátimetrové vlny a opakovaně usmrcují místní farmáře a rybáře. Podle pozorovatelů si vláda konečně uvědomuje svou chybu a obává se, že neodvratná katastofa může roznítit občanské nepokoje.
Přehradní hráz je vysoká 185 a dlouhá 2309 metrů. Jezero, které hráz vytvoří zatopením tří pískovcových kaňonů, je dlouhé 660 km, široké kolem 1,1 kilometru a hluboké až 170 metrů. V roce 2009 se má naplno rozběhnout všech 26 plánovaných turbín.
Všem, kdo byli nebo ještě budou přestěhováni, Peking slíbil peníze a pomoc, mnozí si ale stěžují, že vláda závazek nedodržela či že místní funkcionáři fondy rozkrádají. Proti stavbě se objevilo několik protestů, na které čínské úřady reagovaly zatýkáním.
Na fotografiích: (1), (2) Letecké snímky přehrady Tři soutěsky, 16. září 2007, (3) Čínský prezident Chu Ťin-tchao na vojenské přehlídce v Pekingu, 20. září.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.