Nechtěná měna
Drahý rubl a krize možná zničí některé fotbalové kluby
23.12.2014 06:55
Profesionální fotbal zažívá nyní v Ruské federaci finančně dosti krušné časy. Padající kurz rublu totiž velmi zdražuje hráče a trenéry, jejich smlouvy jsou vázány na euro. Jaké kluby patří mezi největší poražené v zápasech s ekonomickou krizí?
Jak na základě čerstvého průzkumu napsal internetový portál sports.ru, činí příjem deseti nejvíce vydělávajících v ruské fotbalové Premier lize celkem 47,5 milionu eur (zhruba 1,306 miliardy Kč) v roce.
Letos na jaře a v létě, když stálo jedno euro ještě "pouhých" 38 rublů, to znamenalo 1,805 miliardy rublů. Ale nyní, kdy je kurz 84 rubů za jedno euro, musejí kluby vyčlenit pro své nejvíce vydělávající fotbalisty celkem 3,7 miliardy rublů.
Za pouhého půl roku stouply tudíž platební závazky vyplývající ze smluv vůči pouhé desítce hráčů o přibližně 1,9 miliardy rublů.
Takové finanční výkyvy nepřečkají, přirozeně, bez nějakého toho šrámu ani komerčně nejúspěšnější ruské kluby. Leonid Fedun, prezident Spartaku Moskva, uvádí, že výdaje jeho klubu stouply o 50 procent, zatímco příjmy zůstaly prakticky nezměněny.
"Naše roční výdaje jsme dosud pokrývali z 20 procent z prodeje vstupenek, mezitím dnes je to pouhých 10 procent," řekl v interview pro list sport-express.ru a dodal, že podle jeho propočtů se s podobnými vážnými finančními problémy potýká ještě pět dalších fotbalových manšaftů.
"Mnozí zahraniční fotbalisté mají v kapse smlouvy s valutovým příjmem, svůj plat ale dostávají v rublech podle kurzu centrální banky," vysvětluje právník specializující se na sport Jurij Zajcev. To je podle něj případ i několika domácích hráčů. Celý tento systém má ale některé, řekněme ruské, zvláštnosti.
Zdaleka ne vždy se peníze vyplácejí včas. "Své peníze za srpen tak fotbalisté například nedostávají v září, ale teprve v říjnu. Suma se ale vypočítává podle srpnového kurzu centrální banky." Fotbalista tak podle okolností dostane na výplatní pásce méně, než očekává," říká Zajcev.
Je naprosto jasné, že nejlepší kluby, k nimž aktuálně patří především Zenit Petrohrad, CSKA Moskva, Dynamo Moskva, Krasnodar, Lokomotiva Moskva a Spartak Moskva, současné pády a vzestupy zvládají lépe než ostatní.
Největší problém spočívá v nejistotě, jak dlouho ještě bude finanční houpačka trvat a jestli se národní měna znovu zotaví, nebo si sportovní svět bude muset zvyknout na současný neblahý stav.
Známý fotbalový agent Arsen Minasov, který mimo jiné zastupuje zájmy Romana Širokova, kapitána ruské reprezentace (od července ve Spartaku Moskva), listu Russia Beyond The Headlines říká, že na straně jedné ruský fotbal bezpochyby trpí nynější situací, na straně druhé je ale financím ve fotbalu přisuzován příliš velký význam.
"Dokážu si představit, že nějaké kluby se ocitnou na mizině a dokonce se rozpustí," domnívá se Minasov. "Trpět budou zaměstnanci - pracovníci správ, lékaři, ale také fotbalisté a trenérský tým."
Nelze přitom ovšem zapomínat, že mnoho problémů ruského fotbalu má hlubší kořeny a při aktuálním propadu kurzů jen více vyplavou na povrch. Nikdo by nechtěl popírat, že se do rozvoje tohoto druhu sport nesypaly peníze i před finanční krizí.
Neúčinkovaly ale zdaleka tak, jak se zamýšlelo. Bude zajímavé pozorovat, jak top kluby tváří v tvář nynějším těžkostem změní svou politiku," poznamenává Minasov.
Je zřejmé, že vyplácení gáží v cizí měně přispělo k větší konkurenceschopnosti ruských týmů v mezinárodním srovnání. V budoucnu se ale budou uzavírat smlouvy s ohledem na všechny skutečností. "V současnosti se setkávám se stále větším přáním klubů stanovit určitý kurz, ale nikdo z hráčů se k tomu nemá," říká sportovní novinář Zajcev.
"Koneckonců, zahraniční hráči tratí na příjmech, když se dohodne pevný převodní kurz rublu, a podle momentální situace dostávají méně, než očekávali."
Nelze ovšem zapomínat, že ruský fotbalový trh byl jednoznačně přetopený. Zahraniční hráči, a to zdaleka ne ti nejlepší ve svém řemesle, měli příjmy, které byly i v mezinárodním srovnání přemrštěné.
Od nynějška už tak nemusí být tak lukrativní hrát v Rusku. Výše příjmů však zatím ruské Premier lize umožní vydržet ve finanční soutěži se svými konkurenty, jako jsou třeba Portugalci nebo Brazilci.
Prezident Spartaku se také vyjádřil k nové smlouvě s útočníkem Artjomem Dzjubou. Leonid Fedun uvedl, že hráči nabídli největší plat v historii klubu. V interview s BBC podtrhl, že ve smlouvě nestojí nic o rublech, protože nikdo nechce, aby ho platili v ruské měně.
Nastávající přechodné období prý bude jistě jedním z nejzajímavějších v historii ruské kopané.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.