Menu na palubě
Je libo mořský jazyk? Aeroflot servíruje jídla z nové ruské kuchyně
17.09.2017 20:23
Pokud sedíte v byznys třídě na palubě letadla Aeroflotu a listujete poledním menu, nedivte se, až narazíte na mořský jazyk s obilninami a sladkými hráškovými lusky. Ruský národní letecký přepravce se totiž rozhodl seznámit cestující s jídly z nové ruské kuchyně. Aeroflot poprvé svěřil stravování v byznys třídě do rukou mladým ruským šéfkuchařům, uvedl ruský časopis Ogoňok.
Ještě před rokem Aeroflot sázel na proslulé zahraniční šéfkuchaře, často z restaurací s michelinskými hvězdami. Teď se ale rozhodl, že sáhne po vynikajících domácích kuchařích.
Ruské šéfkuchaře nevybírali jen tak nahodile, ale ve dvoufázovém konkurzu. První etapa se odehrála v regionech, kde vytřídili desítky uchazečů. Výběrem prošlo osm šéfkuchařů z pěti měst: Moskvy, Petrohradu, Soči, Novosibirsku a Vladivostoku. Každý měl připravit tři teplé chody: povinně z ryby, vegetariánské jídlo, třetí mohlo být kuře nebo jiné maso. Všechna jídla pak prošla ochutnávkou naslepo v kulinářské škole Chefshows by Novikov.
Celou záležitost svěřilo vedení Aeroflotu profesionálům. V porotě usedli restauratéři Boris Zarkov a Ilja Tjutěnkov, gastronomičtí kritici Alexandr Iljin a Světlana Kesojanová a také organizátor Ruského restauratérského festivalu Alexandr Sysojev. Každý hodnotil jídlo podle desetibodové škály a součet bodů určil vítěze.
První místo získal Jevgenij Vikenťjev z Petrohradu, druhé jeho krajan Igor Grišečkin, třetí místo připadlo Vitaliji Istominovi z Moskvy.
Až po určení vítězů uspořádali speciální ochutnávku pro vedení aerolinek. Letecké menu se podávalo v prostředí maximálně se blížícímu realitě - na palubě Boeingu 777, i když nikoliv za letu, ale na letišti Šeremeťjevo.
Vedení prosadilo některé úpravy. Například celerové pyré nahradila černá rýže. Pak už bylo možné jídla předat do výroby. Šéfkuchaři se vydali do kuchyně podniku Aeromar, který je hlavním dodavatelem palubní stravy Aeroflotu, aby místní kuchaře zasvětili do všech tajů. Od poloviny srpna lze už nová jídla vychutnávat na palubě.
"Jsou na jídelníčku na středních a dálkových linkách. Někdy budou v nabídce dvě jídla od šéfkuchařů, jindy všechna tři," vysvětlují v oddělení řízení kvality Aeroflotu.
Nejde o jednorázový experiment. Konkurzy šéfkuchařů teď plánují pořádat každé tři měsíce. Právě tak často se mění jídelníček v byznys třídě. Jídla v ekonomické třídě se mění jednou za půl roku, ale i tyto chody se stávají zajímavějšími. Snaží se cestujícím předkládat zdravější pokrmy, a při krátkých letech k nabídce sendvičů přidávají jogurty, ovocné tyčinky či ovoce. Na dálkových linkách se ještě loni objevila možnost posnídat nejen omeletu nebo palačinky, ale i kaši, bez níž se ruská snídaně neobejde.
Nechybí perník z Tuly
Pro opravdové milovníky ruské kuchyně se objevila dodatečná možnost zamluvit si ruské jídlo, které dodají na palubu speciálně pro vás, podobně jako košer či halal jídlo odpovídající náboženským předpisům či dietě.
Je to asi poprvé, co letečtí pasažéři okusí pečená jablka, kaše z prosa či perník z Tuly.
Samozřejmě hodně záleží na kategorii letenky: pokud v byznys třídě podávají jesetera s nakládanými houbami, v ekonomické třídě dostanou cestující hovězí jazyk nebo kuřecí řízek s pohankovou kaší. Ale zdá se, že novinky zachutnaly všem.
"Lidé si rádi na něco stěžují. Ale na náš ruský jídelníček sklízíme spoustu chvály," tvrdí zaměstnanci v oddělení řízení kvality. "Píší nám krajané i cizinci." Koneckonců, zajímavé místní jídlo vždy bývalo pro cestovatele hodně důležité.
Ještě před čtvrt stoletím bývalo jídlo v Aeroflotu úplně jiné. I za sovětských dob se paluba letadla dělila na dvě třídy. V první třídě se jídla podávala na porcelánu a ve skle, prostírání bylo lněné. V ekonomické třídě se vystačilo s plastem. Jídlo připravovala kuchyně na letišti Šeremeťjevo, ke které přiléhala drůbežárna. Základem menu v ekonomické třídě bývalo totiž kuře.
V první třídě byl pro cestující připraven rybí či masitý předkrm, výběr z několika jídel pro hlavní chod a nakonec "ruský dezert": dort obložený pirožky. Jídla se ohřívala v elektrické troubě. Samy letušky pak podávaly jídlo a přílohy na talíře, které roznášely nejen v první třídě, ale i v ekonomické; servírovací vozíky se objevily až později.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.