Spor aerolinek
Mladé a štíhlé letušky? Pasažéři tlusté nechtějí, tvrdí Aeroflot
26.04.2017 17:02 Původní zpráva
Část letušek ruské letecké společnosti Aeroflot protestuje proti firemní politice, která je podle nich diskriminační. Kvůli svému vzhledu, věku či váze se cítí být omezovány. Vedení aerolinek podle nich na lukrativní zahraniční cesty vybírá mladé a štíhlé letušky. Důvodem má být podle všeho komfort cestujících. Spor skončil u soudu, kde vyhrálo vedení společnosti, píše britský deník The Guardian.
Podle vyjádření mluvčího Aeroflotu si "92 procent cestujících přeje během letu vidět letušky, které oblékají šaty ´běžné velikosti´".
Skupina letušek, které si říkají STS (volně přeloženo "Staré, tlusté a ošklivé"), se proti rozhodnutí ruských aerolinií rozhodla bojovat soudní cestou.
"Řekli nám, že s Aeroflotem mohou létat pouze mladé a štíhlé letušky," uvedla pro Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL), pracovnice s patnáctiletou praxí Jevgenija Magurinaová, která byla loni v říjnu převelena na vnitrostátní lety. Během loňského léta měl Aeroflot pod záminkou změn ve společnosti a zavádění nových uniforem letušky hromadně fotografovat a některé prý také vážit. "Můj život se od té doby změnil," stěžuje si Magurinaová.
Pro letušky, které nesplňují nově zavedené standardy ruských aerolinií, to znamená, že kromě létání na vnitrostátních linkách, se zřejmě rozloučí i s částí platu. Také přijdou o příjemnou možnost navštívit během zahraničních letů exotická místa. Výhodu, kterou letušky u svého zaměstnání často zmiňují.
Omdlévání hladem
Letušky Aeroflotu protestují proti tomu, aby byly na zahraniční exkluzivní lety cíleně obsazovány jen ty mladé a štíhlé kolegyně, zatímco ostatním (které nesplňují věkové, váhové či vzhledové nároky vedení) byl snížen plat a létají povětšinou na vnitrostátních linkách.
Magurinaová dodala, že vedení Aeroflotu prověřovalo každou letušku, která byla starší než čtyřicet let a oblékala velikost větší než šestnáct. Podle webu Daily mail byly také zaznamenány případy letušek, které byly ze své váhy natolik vystresované, že v práci omdlévaly hladem.
Soud stížnosti "Starých, tlustých a ošklivých" nevyhověl, a jak uvedlo vedení aerolinií, "dal společnosti Aeroflot za pravdu, náš postup byl v pořádku, zatímco námitky Magurianové a dalších byly shledány jako neopodstatněné".
"Posádky palubních průvodčí ČSA na jednotlivé lety nasazujeme podle příslušné typové a funkční kvalifikace a v souladu s požadavky na limity doby služby a odpočinku, žádná jiná pravidla či kritéria neuplatňujeme," uvádí tiskový mluvčí Českých aerolinií (ČSA) Daniel Šabík na dotaz, zda ČSA při výběru letušek pro ten či který let uplatňuje kritéria jako věk, pohlaví či váha.
ČSA rovněž neeviduje žádný případ, kdy si někdo z cestujících stěžoval na personál kvůli vzhledu. "Naši cestující naopak oceňují profesionalitu, příjemné vystupování a zkušenosti, kterými naši zaměstnanci disponují," potvrdil mluvčí.
Míry 60-90-60
"Já osobně si myslím, že na vzhledu téměř nezáleží, naopak, práce letušky je velmi fyzicky náročná a nejsme tam pro potěšení cestujících, ale pro jejich bezpečnost. Takže umět plavat, křičet a mít u pasažérů respekt nemusí vždy jít ruku v ruce s mírami 90-60-90 a váhou 50 kilogramů," uvádí letuška společnosti Travel Services, která se představila jako Michaela, příjmení si nepřála uvést.
S létáním na pozici palubní průvodčí má pětileté zkušenosti a dodává, že při nástupu uváděla svoji výšku a váhu. "Určitě to nebylo z důvodu estetického, ale spíš aby nepřijali moc prostorově výrazné a také moc vysoké nebo naopak malé adeptky. Důvodem je praktické vykonávání naší práce v prostorově omezených podmínkách. Abychom se vůbec vešly a dokázaly pohybovat na palubě," vysvětluje letuška.
Častým jevem je podle ní prý také to, že většina cestujících mužů očekává, že stewardky budou krásné a milé. "Což bychom i být měly, nestaví se to však u nás na první místo a už vůbec není nikdo z našich řad kvůli vzhledu diskriminován," uzavírá Michaela.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.