Moskva vrací úder. Ruská armáda v Jižní Osetii
08.08.2008 14:35 Aktualizováno 08.08. 23:10
Krize na Kavkaze se vyhrocuje. Do Jižní Osetie dorazily ruské jednotky. Jde o reakci na dnešní vpád gruzínské armády do jihoosetské metropole Cchinvali a boje v jižní části města. Podle gruzínských zpráv navíc Rusko v nočních hodinách bombardovalo černomořský přístav Poti, ležící stovky kilometrú od Jižní Osetie. Gruzínský prezident má během pár hodin vyhlásit výjimečný stav.
Tvrdé boje mezi jihoosetskými jednotkami a gruzínskou armádou, které dnes zachvátily metropoli Jižní Osetie Cchinvali, si údajně vyžádaly stovky mrtvých civilistů. Jihoosetský prezident Eduard Kokojev tvrdí, že v bojích zahynulo 1400 civilistů.Podle ruské armády přišlo v tomto separatistickém regionu o život také nejméně dvanáct příslušníků ruských mírových sil při ostřelování gruzínskými jednotkami.
ČTĚTE TAKÉ: Válka na Kavkaze? Gruzínské tanky zaútočily na Osetii
Tbilisi to však odmítlo a gruzínský prezident Michail Saakašvili obvinil Moskvu z vedení války vůči jeho zemi, kterou přirovnal k invazi sovětských vojsk do Československa v roce 1968. Gruzie prý kvůli tomu stáhne z Iráku 1000 svých vojáků, aby je mohla nasadit do tohoto konfliktu.
Ruské ministerstvo obrany odpoledne oznámilo, že do Jižní Osetie vyslalo pravidelnou armádu. Moskva přitom až doposud tvrdila, že dopoledne poslala pouze posily pro svých zhruba 500 příslušníků mírových sil, které jsou v této mezinárodně neuznané proruské republice rozmístěny. Reagovala tak prý na snahu Gruzie násilně připojit Jižní Osetii ke svému území. V odpovědi na to Moskva dnes také oznámila, že od dnešní půlnoci přeruší letecké spojení s Gruzií.
Podle gruzínského ministerstva zahraničí však ruské letouny dnes bombardovaly i dvě vojenské základny v Gruzii, přičemž zabily nejméně čtyři osoby. Gruzie také tvrdí, že během dneška již sestřelila nejméně pět ruských vojenských letounů.
ČTĚTE TAKÉ: Rusko hrozí Gruzii: Budeme bránit Jižní Osetii
Nejprudší boje se nicméně soustředily v Cchinvali. Do města podle jihoosetských zdrojů dorazily ruské tanky, kterých Moskva údajně vyslala na 150. Podle gruzínského ministerstva vnitra dokonce kontrolují část města, odkud ruské síly palbou a leteckým bombardováním vytlačily gruzínské jednotky, které metropoli separatistického regionu během dne ovládaly. Ruská armáda naopak tvrdí, že její technika je rozmístěna okolo města a odtud ostřeluje gruzínské pozice.
Údaje o počtech mrtvých zatím pocházejí pouze z vyjádření ruských, jihoosetských nebo gruzínských představitelů a není je možné ověřit z nezávislých zdrojů. Jihoosetský prezident Eduard Kokojev uvádí, že v bojích zahynuly stovky civilistů. Jihoosetský ministr Teimuraz Kasajev agentuře RIA Novosti řekl, že během nočního bombardování Cchinvali gruzínskými silami zahynulo více než tisíc lidí.
Podle plukovníka Igora Konašenkova, mluvčího ruských pozemních sil, si boje vyžádaly životy také nejméně deseti vojáků ruských mírových jednotek a dalších 30 jejich kolegů bylo zraněno během údajného gruzínského ostřelování jejich kasáren. Gruzínská strana všechny útoky na ruské mírové síly popírá.
Moskva má podle ministra zahraničí Sergeje Lavrova navíc zprávy, že gruzínské jednotky provádějí v Jižní Osetii etnické čistky. Agentura ITAR-TASS dokonce informuje o tom, že gruzínské síly v Cchinvali odmítají poskytovat zraněným ruským vojákům lékařskou pomoc a zraněné dokonce dobíjejí.
Naopak gruzínský prezident obvinil Rusko z rozpoutání války vůči jeho zemi. "Přijíždějí ruské tanky, nepřetržitě nás od čtvrtka bombardují,... přičemž se zaměřují na civilní obyvatelstvo," prohlásil Saakašvili v rozhovoru pro televizi CNN. "Rusko s námi vede válku na našem vlastním území," dodal s tím, že Moskva tuto válku chystala několik let a současnou situaci přirovnal k sovětské invazi do Afghánistánu v roce 1979 a do Československa o 11 let dříve.
Vyhrocenou situací v Jižní Osetii se má dnes znovu zabývat Rada bezpečnosti OSN. Ta o stoupajícím napětí v regionu jednala již ve čtvrtek, nedokázala se však dohodnout na textu rezoluce, která by obě strany vyzvala ke zřeknutí se síly. Rusko má totiž jako stálý člen rady právo veta.
Jižní Osetie se od Gruzie fakticky odtrhla po válce začátkem 90. let. Rusko ji podporuje hlavně finančně, většina místních obyvatel má navíc ruské občanství. Gruzie však Moskvu obviňuje, že chce Jižní Osetii a druhou její gruzínskou odštěpeneckou oblast Abcházii anektovat. Opětovné připojení obou regionů ke Gruzii označil prezident Saakašvili za jeden ze svých hlavních cílů.
Foto: Reuters, AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.