<span>Moskvané čelí útokům</span> směsí vzteku, žalu a odevzdání

Zahraničí
29. 3. 2010 11:31
Zraněných je kolem šedesáti.
Zraněných je kolem šedesáti.

Zranění už jsou v nemocnicích.Směsí vzteku, žalu a fatalismu čelí Moskvané hrozbě teroristických útoků. Dva výbuchy, které mají podle dostupných informací na svědomí sebevražedné atentátnice, zahřměly v ranní špičce na dvou z nejfrekventovanějších stanic podzemní dráhy.

Ruský generální prokurátor Jurij Čajka oznámil, že oficiální počet obětí dvou teroristických útoků je 37. Dalších několik desítek lidí leží v nemocnici s vážnými zraněními.

"Je to děs a hrůza," řekla dvacetiletá blondýnka Jevgenija, která už dříve při teroristických útocích v metru přišla o jednoho ze svých příbuzných. "Nedá se proti tomu nic dělat. Každý, kdo žije v Moskvě, musí čas od času použít podzemku, zvlášť když spěchá," dodala. 

"Je to strašné," slzí prodavačka květin v podchodu u stanice metra Lubjanka, ve které se odehrál první dnešní atentát. "Býval tu klid a mír, ale teď... Není víc, co říct," mává rukou.

Lidé ve vagonech moskevského metra si dnes dopoledne, několik hodin po explozích, četli noviny a knížky, poslouchali přehrávače, zírali do prázdna, dřímali či si povídali - jako každý den. Jen cestujících bylo výrazně méně než obvykle.

ČTĚTE TAKÉ: Sebevražedné atentátnice se odpálily v moskevském metru

Podzemní dráha v ruské metropoli normálně přepraví až devět milionů lidí denně, skoro tolik, kolik lidí ve městě žije. Moskevské metro je považováno za druhé nejvytíženější na světě.

Tlačenice v moskevském metru."Vše je normální, už jsme si zvykli," tvrdí student Sergej, který dnes cestoval metrem s přítelkyní. Hlášení z reproduktorů se o útocích přímo nezmiňuje, jen upozorňuje, že jedna z tuctu linek je částečně mimo provoz, a cestující jsou žádáni, aby použili povrchovou dopravu.

"Přechod je mimo provoz," říkají policisté, blokující v kordonu přestup mezi stanicí Těatralnaja a zastávkou Ochotnyj rjad, která těsně sousedí se stanicí Lubjanka. Stejně to vypadá u stanice Park kultury, kde dnes explodovala druhá nálož. Provoz by měl být podle radnice obnoven během několika hodin, jakmile vyšetřovatelé dokončí svou práci.

Taxikáři vydělávají

"Na Lubjance a v Parku kultury zahynuli lidé," říkají cestující vycházející z metra do mobilních telefonů; skoro každý telefonuje svým blízkým, anebo se omlouvá, že do práce dorazí později. Mnozí musejí pěšky. Přetížená mobilní síť zaznamenala výpadky. Taxikáři na situaci zareagovali zvýšením cen nejméně na dvojnásobek, někteří prý i na desetinásobek.

Útoky sebevražedných atentátnic v Rusku

7. června 2000 - první sebevražedný útok dvou Čečenek v jihoruském Čečensku: zahynuli dva ruští vojáci,
12. května 2003 - dvě nebo tři útočnice odpálily ruské vládní budovy v severočečenské obci Znamenskoje: údajně na 54 mrtvých,
14. května 2003 - jedna nebo dvě sebevražedné atentátnice zaútočily v čečenské obci Ilischan-Jurt: zahynulo 18 osob. Teroristka se údajně snažila během oslav narození proroka Mohameda prodrat k tribuně, na níž bylo celé vedení Čečenska, včetně šéfa čečenské promoskevské správy Achmata Kadyrova,
5. června 2003 - žena se odpálila v autobuse, který u severoosetského Mozdoku vezl ruské vojáky: nejméně 20 mrtvých,
5. července 2003 - při útocích dvou sebevražedných atentátnic na moskevské letišti Tušino, kde se konal rockový festival, zahynulo 16 lidí, včetně obou atentátnic,
5. prosince 2003 - tři ženy a jeden muž stály údajně za útokem na vlak na trase Kislovodsk-Miněralnyje Vody ve Stavropolském kraji, který leží na hranicích s Čečenskem. Zahynulo 44 lidí,
9. prosince 2003 - šest lidí přišlo o život poté, co v centru Moskvy u známého hotelu Nacional sebevražedkyně v automobilu odpálila nálož,
24. srpna 2004 - zřítila dvě ruská dopravní letadla TU-134 a TU-154, která v rozmezí 40 minut startovala z letiště Domodědovo v Moskvě. Při obou haváriích zahynulo 89 lidí. Podle ruské prokuratury to měly na svědomí dvě čečenské atentátnice,
31. srpna 2004 - při útoku sebevražedné atentátnice v Moskvě zahynulo nejméně deset osob,
29. března 2010 - pravděpodobně přes 35 lidí přišlo o život při dvou explozích v moskevském metru. Ruské ministerstvo pro mimořádné události oznámilo, že útoky jsou dílem dvou sebevražedných atentátnic.
 

Podle očitých svědků výbuch ve druhém vagonu soupravy zahřměl v okamžiku, kdy vlak vjel na nástupiště stanice Lubjanka. Stanici naplnil dým, lidé však prý zastávku opustili ukázněně. Jinde však vznikly tlačenice, údajně v davu někteří i utrpěli zranění, když se tisíce lidí rychle snažily dostat ven. "Čtu noviny, jedu po eskalátoru a v tom vidím, že lidé, kteří jeli do stanice, se už vracejí. Šaty v cárech, u jednoho chlapa se na záda přilepil kousek krvavého masa. Hrůza, hrůza, hrůza," svěřil se jeden ze svědků serveru realtypress.ru.

Mnozí lidé se obávají o osud svých blízkých. Úřady zřídily horkou linku, kde se lze dozvědět informace o raněných.

Policisté a hasiči před stanicí Lubjanka.Útoky na muslimky

Radnice doporučila Moskvanům, aby se zdrželi cest do centra města, kde byl na okružní třídě částečně přerušen provoz a vznikly obří zácpy. Ulicemi si cestu za pomoci majáčků a sirén jen obtížně razí sanitky, policejní vozy a černé limuzíny.

Policisté se samopaly nepouštějí lidi ani do podzemního průchodu u stanice Lubjanka. Na náměstí před pověstnou budovou sídla tajné služby stojí policejní vozy, auta ministerstva pro mimořádné situace, přenosové vozy televizních stanic.

mapa.

"Jen tu stojíme, nic nevíme a nic se neděje," říká jedna reportérka z davu novinářů, než přijede moskevský prokurátor Jurij Sjomin.  "Dnes byly dva výbuchy, ale není žádná záruka, že zítra nebudou další," říká moderátor stanice Echo Moskvy, který mezi zprávami čte seznamy raněných v nemocnici.

Podle moskevských médií byly v metru krátce po explozích zaznamenány útoky proti ženám v muslimských oděvech. K jednomu z nich došlo mezi stanicemi Avtozavodskaja a Paveleckaja, kde před šesti lety při obdobném atentátu zahynulo přes 40 lidí.

Úterý bylo v Moskvě vyhlášeno dnem státního smutku. Ruská opozice se vzhledem k situaci ve městě rozhodla zrušit demonstraci za dodržování ústavních svobod, plánovanou na 31. března na moskevském Triumfálním náměstí.

 

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ