Dlouhé prsty Kremlu
Muže, jenž jedná za separatisty, pojí s Putinem kmotrovství
27.06.2014 06:30
Viktor Medvedčuk platil kdysi v ukrajinské politice za takzvanou šedou eminenci. Šéfoval mimo jiné administrativě exprezidenta Leonida Kučmy (ve funkci 1994 až 2005). Nyní, kdy se jedná o budoucím statusu jihovýchodu Ukrajiny a klidu zbraní, zastupuje Medvedčuk proruské separatisty. Pikantní je, že ruský prezident je kmotrem jeho dcery. A její kmotrou je manželka ruského premiéra. A nejen to.
Když ještě světu vládli králové, byla rodinná politika osvědčeným prostředkem, jak rozšiřovat vlastní sféru panství a uzavírat užitečné aliance. Zdá se, že u Vladimira Putina tento feudální nástroj ještě nedosloužil.
Pomalu se totiž vykrystalizovává, kdo v Kyjevě zastupuje zájmy Kremlu, píše švýcarský list Neue Zürcher Zeitung (NZZ). Patří k nim viditelně Viktor Medvedčuk, který dojednává kontakty a aktuální rozhovory se separatisty. Jak uvedla ukrajinská i ruská média, Putin je od roku 2004 kmotrem Medvedčukovy dcery Dariny.
A aby toho nebylo málo, její kmotrou je Světlana Medveděvová, choť ruského premiéra Dmitrije Medveděva.
Jak a kde se Putin a Medvedčuk seznámili, veřejnost (zatím) neví. Devětapadesátiletý politik se narodil v Krasnojarském kraji na Sibiři, ale jeho rodiče se později přestěhovali do Kyjeva, kde syn studoval práva. To má společné s Putinem, i když ten získal právnické vzdělání v Petrohradě.
Podle nepotvrzených informací některých ukrajinských médií pracoval Medvedčuk za časů Sovětského svazu pro jeho hlavní tajnou službu KGB - stejně jako Putin. Může tomu napovídat i údajný fakt, že na právnickou fakultu, již dokončil roku 1978, se dostal na příkaz rektora, přesněji na pokyn z ukrajinského ministerstva vnitra. V letech 1990 až 2006 zastával funkci prezidenta Svazu advokátů Ukrajiny.
Šedá eminence
Medvečuk dělal kariéru také v politice. Ukrajinský prezident Kučma ho roku 2002 jmenoval šéfem své kanceláře. Tam platil za šedou eminencí, která v zákulisí tahá za nitky. Političtí protivníci ho o dva roky později činili zodpovědným za volební podvody, které vyvolaly "oranžovou revoluci".
Poté co se v Kyjevě chopila moci prozápadní klika, zmizel Medvedčuk ze světla politických ramp, i když se mimo pozornost veřejnosti držel relativně často. Opět více o něm začalo být slyšet v roce 2012 se založením hnutí Ukrajinská volba, jehož předním cílem je posílení přímé demokracie.
Hnutí však ve skutečnosti agitovalo hlavně za posílení vazeb s Ruskem. Sám Medvedčuk je zastáncem federalizace Ukrajiny.
Ukrajinská volba loni pomocí velké plakátové kampaně volala po přistoupení Ukrajiny k moskevské celní unii spolu s Běloruskem a Kazachstánem. Současně kampaň varovala před asociační dohodou s EU, jejíž zbývající část by měl Kyjev podepsat právě dnes. Nehledě na to, že Ukrajina stále nemá legitimní vládu.
Podle Ukrajinské volby to bude mimo jiné znamenat, že v zemi budou zavedeny sňatky mezi osobami téhož pohlaví a že mezi Bruselem a Kyjevem se vytvoří koloniální vztah. Loni v červenci zorganizovalo hnutí v Kyjevě konferenci s mottem "pravoslavně-slovanské hodnoty - základ civilizované volby Ukrajiny".
To vše souzní s tajným strategickým dokumentem, o kterém loni v srpnu informoval ukrajinský týdeník Zerkalo něděli. Jde údajně o plán, s jehož pomocí by se mělo Rusku zdařit přivést Ukrajinu do Eurasijského svazu, který byl oficiálně založen dne 29. května 2014 v Astaně. Autoři zprávy sledovali s obavami, jak dnes už svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč jedná o asociaci s Bruselem. A jak u lidí klesá jeho popularita.
Zpráva s udivující prozíravostí předpověděla Janukovyčův pád. Pokud by Janukovyč dovedl svou zemi do celní unie s Ruskem, mohlo by to vyvolat "velké protestní hnutí v prozápadních částech obyvatelstva", konstatují autoři.
Pokud se v zemi nic nezmění, je "velmi pravděpodobná nová oranžová revoluce".
Jak dotlačit Kyjev do svazku z rozumu s Moskvou
Aby se tomu zabránilo, navrhuje strategický dokument celou plejádu opatření. K tomu v první řadě patří vytvoření "spřátelené sítě společenských, hospodářských a politických struktur". A nyní to přijde: "Klíčovou roli při konsolidaci těchto sil by mohla mít Ukrajinská volba Viktora Medvedčuka."
Už v červnu 2012 přinesl ruský deník Nezavisimaja gazeta titulek "Moskva volí nového šéfa vlády pro Ukrajinu". Tehdy se Moskva opět dohadovala s Kyjevem o cenu za plyn. Putin prý tlačil na ukrajinského prezidenta, aby jmenoval premiérem někoho, kdo je vstřícný vůči Rusku. Putin si jako kandidáta přeje Viktora Medvedčuka, tvrdila Nezavisimaja gazeta.
O kladném vztahu nynějšího šéfa Kremlu k Medvedčukovi psala ruská média už dříve. Třeba portál informační agentury Novyj region roku 2008 uvedl, že Putin označil Medvedčuka za nejvlivnějšího muže na Ukrajině.
Podle Putina je výjimečně kompetentní, systematický a spolehlivý. Navíc skutečný ukrajinský patriot a zapálený propagátor rusko-ukrajinských vztahů.
Loni v létě zavítal pán Kremlu na Krym, aby tam oslavil pokřesťanštění Kyjevské Rusi před 1025 lety. Putin tehdy strávil více času s Medvedčukem než s oficiálním hostitelem Janukovyčem. Poté co Putin pobyl povinnou necelou hodinku s prezidentem, zůstal celý zbytek večera v Medvedčukově letní rezidenci. Další má na Zapakraptské Ukrajině.
Krátce poté navštívil Medvedčuk spolu s Putinem a kazašským prezidentem Nursultanem Nazarbájevem jakousi sportovní akci v Soči. Ruský internetový portál Lifenews.ru otiskl už před dvěma lety fotografie, jak Medvedčuk přijímá Putina ve svém luxusním krymském sídle. Při skleničce šampaňského oba obdivovali vodní atrakci na zahradě.
Spojené státy uvalily na Medvedčuka letos v březnu sankce - kvůli údajnému ohrožení míru, stability a suverenity Ukrajiny. Nyní Medvedčuk zprostředkoval první konzultace s proruskými separatisty na východě Ukrajiny.
V řadách separatistů. Co sleduje Kreml?
Se zástupci samozvaných lidových republik v Doněcku a Luhansku se prý Medvedčuk setkal už v květnu. Je ovšem třeba dodat, že bližší vztah k tomuto regionu nemá, respektive dosud neměl. Prvních konzultací se separatisty se zúčastnili mezi jinými švýcarská vyslankyně OBSE Heidi Tagliaviniová, ukrajinský exprezident Leonid Kučma a ruský ambasador v Kyjevě Michail Zurabov.
Tento krok výslovně přivítal sám Putin. Zatím ale není jasné, jaké skutečné cíle Kreml sleduje a jakou roli má hrát Viktor Medvedčuk. Možná má pravdu ukrajinský publicista a spisovatel Mykola Rjabčuk, který řekl, že Putinovi nevyšly plány, podle nichž mělo na východě Ukrajiny dojít k masovému povstání lidu.
Podle Rjabčuka se však Rusku podařilo pomocí "žoldáků a dodávek zbraní" způsobit neklid. "Ale není to, jak očekávali, občanská válka."
Vladimiru Putinovi může jít nyní hlavně o to, jak s pomocí Medvedčuka co nejelegantněji vycouvat ze spirály násilí. Ale třeba také ne.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.