Po smrti (vraždě) novináře Ingušsko ve varu
02.09.2008 22:39
Pro opozici v severokavkazském Ingušsku jde o faktickou popravu, ruské úřady hovoří o „smrti z nedbalosti". Uplynulou neděli zadrželi na letišti v Magasu pracovníci ingušského ministerstva vnitra novináře a majitele internetového portálu ingushetiya.ru Magomeda Jevlojeva (38). Krátce poté ho vyhodili z auta s prostřeleným spánkem. Několik hodin po incidentu žádal známý opoziční politik Magomed Chasbijev v rozhlase Echo Moskvy odtržení Ingušska od Ruska.
A rovněž už v neděli, v den Jevlojevovy smrti, začal portál ingushetiya.ru s onlinovou sbírkou podpisů na podporu nezávislosti Ingušska.
Mrtvý novinář nebyl na samotném Kavkaze ani v Rusku neznámou postavou. Naopak. Jeho internetové noviny, které začal vydávat roku 2001, se rychle staly nejpravidelněji navštěvovanými webovými stránkami na severním Kavkaze. Nejpozději v té době také padl Jevlojev u mocných Ingušska, autonomní republiky Ruské federace, v nemilost.
Články na Jevlojevově serveru byly brizantní a nejednou tvrdě kritizovaly i Kreml.
Úřady zahájily postupně s kritickým internetovým médiem tvrdý a nekompromisní boj a snažily se jej za každou cenu zničit. V jednu chvíli se ingushetiya.ru pokoušel jeho odpůrci z okolí ingušského prezidenta dokonce koupit. Podle listu Kommersant nabízeli půldruhého milionu dolarů a byli připraveni jít s cenou nahoru.
Loni v létě jeden moskevský soud vyhověl žalobě a nařídil stránky zavřít. Portál ale fungoval dál.
Šéfredaktorka serveru Rosa Malsagovová kvůli výhrůžkám požádala o politický azyl ve Francii a nějaký čas pobývala též v České republice.
Také Jevlojev se ze strachu o svůj život od té doby zdržoval většinu času v zahraničí. Minulý týden se vrátil na krátkou návštěvu do vlasti, což se mu stalo osudným.
Články ingushetiya.ru kritické vůči režimu se nelíbili hlavně úřadujícímu ingušskému prezidentovi Muratu Zjazikovi, jinak také generálovi ruské tajné služby.
Zjazikov, píše ruský tisk, nenáviděl Jevlojeva se směsicí hysterie a schizofrenie.
Zatčení opozičního novináře na letišti v ingušské metropoli Magasu připomínalo (špatný) akční film. Na palubě stroje, jenž přiletěl z Moskvy, byl podle rádia Echo Moskvy i ingušský předák Zjazikov. Když jej odvezla kolona vládních vozidel, vjely na letištní plochu čtyři volhy a dva vozy UAZ a milicionáři z nich vtlačili Jevlojeva do jednoho z automobilů - pod záminkou výslechu v jedné trestní záležitosti.
Zatčení provázely dramatické scény, neboť novinářovi přátelé a známí čekající v letištní budově se mu snažili přispěchat na pomoc, přičemž rozbili skelní výplň jedněch dveří a odrazili na stranu letištní ochranku, popisují situaci očití svědci na stránkách ingushetiya.ru.
Podle oficiální verze došlo při převozu Jevlojeva v autě ke strkanici, jednomu z policistů vyšla nešťastnou náhodou rána z pistole a rána zasáhla novináře do spánku. Policisté podle jeho přátel vyhodili smrtelně zraněného z auta poblíž nemocnice a Jevlojev zemřel nedlouho poté na operačním stole.
Prokuratura zahájila vyšetřování „smrti z nedbalosti".
O tom, co se dělo v době od zatčení po Jevlojevův skon, se verze policie a opozice zásadně liší.
Nejen pro ingušskou opozici ale i pro řadu ochránců lidských práv ve světě jde ale o vraždu, jednoznačně politickou vraždu. Mnozí jsou přesvědčení, v níž mají prsty prezident Zjazikova a jeho ministr vnitra Medov.
Prezident sám označil nicméně na internetových stránkách svého úřadu smrt opozičního novináře za „tragédii".
Ingušsko (hraničící s Čečenskem) se zhruba 300 tisíci obyvateli, převážně muslimy, platilo dlouho za bezpečné místo. Poté, co ale Kreml donutil ingušského prezidenta Ruslana Auševa roku 2001 k odstoupení z funkce a o rok později usedl do křesla hlavy státu Murat Zjazikov, byl s relativním klidem konec.
Exprezident Aušev, veterán z války v Afghánistánu, během rusko-čečenského konfliktu často kritizoval federální úřady a ruská vojska v Čečensku za používání neadekvátních prostředků při řešení konfliktu.
Pod Zjazikovou vládou začali častěji mizet lidé, svévolně se zatýkalo. Mučení a mimosoudní popravy se staly takřka každodenní realitou.
Jen roku 2007 popravily bezpečnostní síly severokavkazské republiky bez soudu čtyři desítky lidí, uvádí organizace Human Rights Watch. Jedním z mála informačních zdrojů o této zvůli byl server ingushetiya.ru.
Drtivá většina obyvatel Ingušska už Zjazikovi nevěří. Začátkem srpna letošního roku žádalo v petici adresované vládě v Moskvě 80 tisíc Ingušů prezidentovo sesazení a návrat jeho předchůdce v úřadě Auševa.
V Ingušsku je fakticky občanská válka, hodnotí situaci jeden z organizátorů petice. Jen Aušev má podle něj dostatečnou autoritu a důvěru obyvatel, aby tuto válku ukončil.
Aušev je ale pro nemálo Rusů spornou postavou. Ingušský exprezident na sebe nedávno upozornil výroky, že by měly být v muslimských oblastech Ruska zavedeny prvky islámského práva. Pozorovatelé v tom vidí pokus zavést v převážně muslimských oblastech Ruska právo šaría.
Jeden z autorů ingushetiya.ru, Gejdar Džemal, předseda Islámského výboru Ruska, nedávno na serveru varoval před liberálními, svobodnozednářskými silami Západu, jež se údajně snaží dostat Kavkaz pod kontrolu židovských hospodářských kruhů.
Mezi ozbrojenými separatisty, kteří vystupují proti ingušské vládě, se stále více prosazují islámští bojovníci. Terorizují obyvatelstvo a mezi jejich cíle patří často Rusové, Arméni a Romové, dále pak pracovníci silových struktur, vojáci a úředníci. V minulých letech opakovaně vyzývali k boji proti nevěřícím.
Foto: Profimedia a Kommersant
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.