Útok povstalců na policii ano. Protivládní demonstrace? Ne, to se v Ingušsku neděje příliš často. Srocení protivládně naladěného lidu má na svědomí pondělní nevyjasněná a do značné míry podivná smrt opozičního novináře Magomeda Jevlojeva. Policie však neváhala a demonstranty okamžitě rozehnala.
Majitel jediného opozičního média v této kavkazské republice Jevlojev byl v neděli zadržen na letišti v ingušské metropoli Nazrani po příletu do země. Podle policie se měl podrobit výslechu v jisté trestní záležitosti. Podle policejního mluvčího při jeho převozu služebním vozidlem vyšla z pistole policisty, který ho doprovázel, náhodně rána a střela zasáhla Jevlojeva do hlavy.
Obhájci lidských práv označili jeho smrt za vraždu a vyzvali Kreml, aby v této kavkazské republice, kde je násilí každodenní záležitostí, nastolil pořádek. Rozhořčení nad smrtí jednoho z předních novinářů vyjádřila i mezinárodní organizace Reportéři bez hranic.
"Tohle je akt státního teroru," prohlásil podle agentury AFP jeden z členů humanitární organizace Memorial pro rádio Echo Moskvy a dodal, že úřady "odhodily masku zachovávání zákonnosti."
Internetový portál Ingushetiya.ru, registrovaný v USA, si často bere na mušku ingušské úřady, podporované Kremlem, za údajné potlačování disidentů a svobody slova. Moskevský soud jej v červnu nařídil uzavřít, protože prý předával "extremistické" informace o novém kontroverzním zákonu, který měl podle kritiků umlčet opozici.
Rusko je podle organizací hájících svobodu tisku jednou z nejnebezpečnějších zemí pro novináře. V roce 2006 byla zastřelena investigativní novinářka Anna Politkovskaja, která ve svých materiálech otevřeně kritizovala Kreml, mimo jiné za jeho politiku v Čečensku.
Anna Politkovská, byla v říjnu 2006 zastřelena ve výtahu moskevského domu, kde bydlela. Vraha, který se maskoval čepicí, zaznamenaly bezpečnostní kamery na ulici.Policie dokázala na ruské poměry poměrně rychle najít přinejmenším část skupiny, která vraždu zřejmě přímo organizovala, stále však není jasné, kdo si zločin objednal.
Obránci lidských práv v Rusku i ve světě podezírají, že za vraždou nepohodlné novinářky stály ruské tajné služby. Kreml bez důkazů naznačuje, že zločin spáchali nepřátelé Ruska v zahraničí, kteří smrtí populární novinářky chtěli poškodit obraz Ruska ve světě.
Podle ruských médií je tím myšlen nejspíše uprchlý Putinův nepřítel, miliardář Boris Berezovskij, který získal azyl v Británii. Mezi možnými objednavateli je ale podle ruských médií například i proruský čečenský prezident Ramzan Kadyrov či naopak lidé, kteří jej chtěli poškodit.
Foto: AFP, Reuters, archiv