Rusko: do světových moří vypluje <span>moderní flotila</span>

Zahraničí
4. 4. 2008 17:45
Ruské námořnictvo směřuje k Cušimě
Ruské námořnictvo směřuje k Cušimě

Ruské námořnictvo směřuje k CušiměRuské námořnictvo hodlá posilovat svou přítomnost ve světových mořích. Podle svého velitele Vladimira Vysockého ruští vojenští námořníci také ve všech směrech zvyšují svou výzvědnou činnost a v příštích letech budou potřebovat pět až šest moderních letadlových lodí.

Admirál Vysockij to oznámil v den, kdy na jednání Rady NATO-Rusko v Bukurešti ruský prezident Vladimir Putin hovořil v pozitivním a nekonfrontačním duchu o budoucí spolupráci Moskvy s aliancí.

Podle Vysockého by se mělo jednat o zcela nové moderní lodě schopné kromě klasických letadel využívat i bezpilotní létací stroje. Bojové schopnosti ruských flotil by se tak prý zvýšily až o 300 procent. "Nemůžeme stavět jednotlivé lodě, musíme budovat celé systémy," řekl podle agentury ITAR-TASS ruský admirál.

Jeho vyjádření přichází v době, kdy Moskva stále hlasitěji mluví o modernizaci různých složek své armády. Do výzbroje mají být v brzké době zařazeny nové rakety, ještě letos má být podle Vysockého vyzkoušena balistická střela Bulava-M (je založena na typu Topol-M a má být schopna překonat jakoukoli protiraketovou obranu a přežít elektromagnetický útok).

Naděje ruského námořnictva: petrohradští kadetiObnoveny už byly lety strategických bombardérů a ruské strategické letectvo nyní každý měsíc uskuteční mezi 25 až 30 hlídkových letů, uvedl velitel letectva Alexandr Zelin.

Velitelé ruské armády hovořili o rozvoji ruských ozbrojených sil s novináři v den, kdy v Bukurešti jednal Putin s vrcholnými představiteli Severoatlantické aliance. Na své poslední zahraniční cestě před přesunem do funkce předsedy vlády se podle pozorovatelů snažil uhladit napjaté vztahy mezi Ruskem a NATO.

Admirál Vysockij prohlásil, že stavba nových letadlových lodí bude drahá, začít by však měla někdy v letech 2012 nebo 2013. Letos už prý začaly potřebné výzkumné práce, projekt by měl začít vznikat v roce příštím. V současnosti má ruské námořnictvo k dispozici jedinou letadlovou loď Admirál Kuzněcov.

Inovovaný ruský medvěd

Podle Vysockého ruské námořnictvo letos plánuje vyslání námořní úderné skupiny na dálkovou plavbu. "Dali jsme si úkol zvyšovat přítomnost našeho vojenského námořnictva v oblastech, kde máme strategické zájmy, především ve Středozemním moři," uvedl admirál.

Zastaralé a opuštěné ponorky v MurmanskuTaké ruské letectvo má plány do budoucna. Podle velitele Zelina je mezi nimi například zahájení hlídek nad Indickým oceánem. Bombardéry Tu-95 už nyní létají nad Atlantikem i Tichým oceánem.

"Trénujeme sebe i naše partnery," poznamenal generál s tím, že největší radost z ruských letů mají britští vojenští piloti, kteří občas ruské bombardéry doprovázejí. "Začali dostávat příplatky za bojovou službu," podotkl Zelin. Západ však zároveň kritizoval, když uvedl, že piloti doprovodných strojů si vedou "netakticky" a narušují stanovené vzdálenosti mezi letadly.

Admirál Vysockij jej doplnil, že letouny P-3C Orion z norských leteckých základen běžně sledují ruské vojenské lodě v Severním ledovém oceánu. "Přilétají až na 10 či 15 kilometrů k našim pobřežním vodám, Je to obvyklá praxe, nikdo se nevzrušuje. Ale stačí, aby naše letadla proletěla 100 nebo 150 kilometrů od Velké Británie a hned je z toho pozdvižení," podotkl Vysockij.

Moderní ponorka třídy BoreiDodal, že například zrovna dnes se německá špionážní loď Alster nachází v Černém moři jen několik kilometrů od ruských výsostných vod. "Co tam dělá? Možná sleduje aktivity mezinárodní námořní skupiny Black Sea Force v oblasti Batumi, ale možná také ne. Proto posilujeme rozvědnou činnost ve všech oblastech," uvedl admirál.

Rusko v posledních letech výrazně inovuje svou vlastní armádu a v oblasti mezinárodní politiky stále tvrději prosazuje kroky, které pokládá za ochranu vlastních bezpečnostních zájmů. Putin loni na bezpečnostní konferenci v Mnichově obvinil Západ z dvojích standardů a USA ze snahy o světovou hegemonii. Moskva od té doby například vystoupila ze Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE), kterou pokládala za nevýhodnou.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ