Rusko kvůli zadržení lodi Greenpeace zažalovali Nizozemci

Zahraničí
4. 10. 2013 19:04
Haag se domnívá, že zadržení lodi a zatčení její posádky bylo nezákonné.
Haag se domnívá, že zadržení lodi a zatčení její posádky bylo nezákonné.

Nizozemí podniklo právní kroky proti Rusku, aby dosáhlo osvobození 30 členů posádky lodi Arctic Sunrise mezinárodní ekologické organizace Greenpeace zadržené kvůli protestu proti chystané těžbě ropy v Arktidě. Arctic Sunrise se plavila pod nizozemskou vlajkou.

Ruské úřady obvinily 30 zadržených, včetně dvou nizozemských občanů, z pirátství, za což jim v případě odsouzení hrozí až 15 let vězení. Ještě předtím na ně murmanský soud uvalil dvouměsíční vyšetřovací vazbu.

"Nizozemí dnes začalo arbitrážní proceduru na základě konvence OSN o námořním právu," napsal šéf nizozemské diplomacie Frans Timmermans v dopise parlamentu.

Spory mezi státy ohledně námořního práva řeší mezinárodní soud se sídlem v Hamburku. Ruská vláda zatím nereagovala.

Ruské úřady obvinily 30 zadržených z pirátství, za což jim v případě odsouzení hrozí až 15 let vězení.Haag se domnívá, že zadržení lodi a zatčení její posádky bylo "nezákonné", protože Rusko mělo nejprve požádat Nizozemí o povolení podniknout tyto kroky, vysvětlil mluvčí ministerstva zahraničí Friso Wijnen.

Nizozemí je historicky v otázce námořního práva zainteresováno. Jako země zámořských obchodníků vždy prosazovalo volnost pohybu po světových mořích. Tyto myšlenky shrnul ve svém díle Svobodné moře (1609) právník a myslitel Hugo Grotius.

Greenpeace okamžitě postup Nizozemí ocenilo. "Nizozemí zaujalo jasnou pozici na obranu zákona a práva na pokojné protesty," uvedl právník hnutí Jasper Teulings.

Podle ruského internetového listu gazeta.ru se i moskevští velvyslanci zemí Evropské unie, jejichž občané jsou mezi zatčenými, dříve setkali, aby posoudili kroky umožňující dosáhnout co nejdříve propuštění zadržovaných.

Vyšetřovatelé tvrdí, že aktivisté z ledoborce Arctic Sunrise v polovině září v Barentsově moři "napadli" těžební plošinu Prirazlomnaja ruské společnosti Gazprom.

Zadržení aktivistů vzbudilo ve světě vlnu nevole.Greenpeace naopak trvá na tom, že protest aktivistů z 18 zemí byl pokojný, že aktivisté v nafukovacích člunech bezpečnost obří těžební plošiny ohrozit nemohli a že komando ruských pohraničníků se lodi nezákonně zmocnilo v mezinárodních vodách.

Představitelé Greenpeace si hodlají na postup ruských úřadů a justice stěžovat u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ