Rusko vyhlásilo konec války v Čečně
16.04.2009 17:00 Aktualizováno 16.04. 19:25
Rusko po deseti letech ukončilo zvláštní bezpečnostní režim v Čečensku na severním Kavkaze, kde ruská vojska v nedávné minulosti bojovala s povstalci usilujícími o odtržení od Ruska. Zrušení "protiteroristické operace" v republice, kde velké boje ustaly už před lety, ale kde dosud pokračují drobné potyčky, považují ruská média za oficiální ukončení čečenské války z konce 90. let minulého století.
"Ředitel Federální bezpečnostní služby (FSB) Alexandr Bortnikov od 00.00 moskevského času zrušil rozkaz označující území republiky za oblast protiteroristické operace," oznámily dnes ruské úřady s tím, že rozhodnutí má zajistit podmínky pro další normalizaci situace v Čečensku. Od nynějška se tu operace proti teroristům mají odehrávat podle pravidel platících i v ostatních částech země.
ČTĚTE TAKÉ: Rusko stáhne vojáky z Čečenska
Z vraždy čečenského prominenta se stal hlavolam
Ještě dříve, koncem března, vyzval ke zrušení zvláštního bezpečnostního režimu ruský prezident Dmitrij Medveděv. Otázka se pak dostala na pořad státního protiteroristického výboru, v jehož čele stojí Bortnikov jako šéf tajné služby.
Rozhodnutí Moskvy přivítal čečenský prezident Ramzan Kadyrov jako krok, který pomůže rozvoji ekonomiky. "Úkoly boje s terorismem, stanovené před deseti lety, byly splněny. Čečensko je dnes klidnou, rozvíjející se zemí. Zrušení protiteroristické operace jen napomůže hospodářskému růstu," řekl.
"Hnízda terorismu byla rozdrcena, ilegální ozbrojené skupiny neutralizovány a militantní vůdci, na jejichž svědomí leží zármutek a utrpení tisíců lidí, jsou nyní zničeni, zatčeni a předvedeni před soud," dodal vůdce země podporovaný Kremlem.
Zahraniční novináři obviňují Kadyrova, že republiku udržuje v poslušnosti strachem. Lidskoprávní skupiny zaznamenaly obvinění z únosů, mučení a vražd prezidentových oponentů. Kadyrov jakýkoli podíl na zločinech odmítá.
"Situace v Čečensku se v podstatě normalizovala. Život opět normálně běží, staví se moderní budovy, řeší se sociální problémy," uvedl Medveděv koncem března.
Kontroly se Moskva nevzdá
Současně však zdůraznil, že FSB a další orgány si musí zachovat kontrolu nad situací, musí mít možnost v případě potřeby opět režim protiteroristické operace zavést a vést nezbytné akce jak v Čečensku, tak v dalších severokavkazských republikách, v nichž přetrvává hrozba teroristických útoků.
Podle korespondenta britské BBC je oznámení o ukončení protiteroristické operace spíš symbolickým krokem, k relativní stabilizaci oblasti totiž došlo už před nějakou dobou.
Čečenským rebelům se nepodařilo uskutečnit žádný závažnější útok od roku 2004.
Zbytky jejich jednotek se ukrývají v horách. Hlavní město Groznyj, ze kterého po dvou válkách zbyly jen trosky, prožívá stavební boom.
Ukončení režimu protiteroristických operací umožní vládě stáhnout z Čečenska více než 20 tisíc vojáků ministerstva vnitra, kteří tam jsou rozmístěni. Režim také omezoval svobodu médií a některá další práva.
Moskva zavedla režim protiteroristických operací v Čečensku v roce 1999, když se obnovily útoky čečenských separatistů na ruské síly a orgány v Dagestánu, a po útocích proti budovám v hloubi Ruska, přičítaným rovněž čečenským radikálům.
Prudké srážky skončily v roce 2002, drobnější atentáty a útoky proti vojákům a policistům pokračují dosud jak v Čečensku, tak sousedních republikách - v Ingušsku a v Dagestánu.
Po deseti letech tuto válku Rusko oficiálně ukončilo.
Dosud v ní zahynulo podle různých zdrojů čtyřicet až osmdesát tisíc osob, z toho podle Moskvy přes pět tisíc ruských vojáků a více než čtrnáct tisíc rebelů.
Hlavní události v novodobých dějinách Čečenska |
27. listopadu 1990 - Nejvyšší sovět (parlament) Čečenskoingušské ASSR přijal deklaraci o suverenitě. 27. října 1991 - V prvních čečenských parlamentních a prezidentských volbách zvolen prezidentem Džochar Dudajev. 17. dubna 1993 - Dudajev rozpustil parlament i vládu a země upadla v chaos. Na sklonku léta vypukly boje nejprve mezi čečenskými skupinami. 11. prosince 1994 - Začala první rusko-čečenská válka. 14. června 1995 - Čečenské komando vedené Šamilem Basajevem zajalo v ruském Buďonnovsku stovky rukojmích, vymohlo si zahájení mírových rozhovorů s Ruskem. Zahynulo 130 osob. 21.-22. dubna 1996 - Při ruském raketovém útoku zemřel prezident Dudajev, nástupcem zvolen Zelimchan Jandarbijev. 31. srpna 1996 - Alexandr Lebeď a Aslan Maschadov podepsali v Chasavjurtu dohodu o ukončení války. 27. ledna 1997 - Čečenským prezidentem zvolen Aslan Maschadov. 12. května 1997 - Prezidenti Čečenska a Ruska Maschadov a Boris Jelcin podepsali v Kremlu mírovou smlouvu. 7. srpna 1999 - Ruská armáda zahájila v Dagestánu kvůli vpádu čečenských rebelů vojenskou operaci na severním Kavkaze. Kreml také tehdy obvinil čečenské ozbrojence z útoků v ruských městech, při kterých zahynulo přes 300 osob. 1. října 1999 - Vpádem ruských jednotek do Čečenska byla zahájena druhá rusko-čečenská válka. 6. února 2000 - Úřadující ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že vojenská operace v Grozném skončila. Basajev oznámil "zahájení totálních vojenských akcí na celém území Ruska". 8. června 2000 - Ruský prezident Putin zavedl v Čečensku přímou prezidentskou správu. 3. listopadu 2002 - Ruský ministr obrany Sergej Ivanov oznámil, že rozhodl zastavit stahování ruské armády z Čečenska, a informoval o zahájení nové rozsáhlé vojenské akce, jejíž cílem je zabránit dalším teroristickým útokům. 23. března 2003 - V referendu se více než 96 procent voličů vyslovilo pro novou ústavu navrženou Kremlem, která Čečensko prohlašuje za integrální součást Ruské federace. 5. října 2003 - V prezidentských volbách zvítězil dosavadní civilní správce Čečenska Achmat Kadyrov. 9. května 2004 - Při atentátu na stadionu v Grozném zahynul prezident Achmat Kadyrov. 27. listopadu 2005 - V Čečensku se konaly parlamentní volby, které vyhrála prokremelská strana Jednotné Rusko. 4. března 2006 - Ramzan Kadyrov, syn zavražděného Achmata Kadyrova, byl parlamentem potvrzen ve funkci předsedy čečenské vlády. Noc z 9. na 10. července 2006 - Vůdce čečenských separatistů polní velitel Šamil Basajev byl zabit v Ingušsku. 2. března 2007 - Čečenský parlament zvolil Ramzana Kadyrova prezidentem Čečenska. 27. března 2009 - Ruský prezident Dmitrij Medveděv vyzval k ukončení zvláštního bezpečnostního režimu v Čečensku, označovaného jako protiteroristická operace. 16. dubna 2009 - Rusko ukončilo zvláštní bezpečnostní režim v Čečensku.
|
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.