Prý mužické geny
Sankce, drahota? Rusové zůstávají i v novém roce šťastní
01.01.2015 08:50
Sankce (ze strany Západu i Ruska) sice můžou bolet, rubl může být bezcennější a bezcennější, inflace číhá za nejbližším rohem, ale Rusové zůstávají relativně spokojení. Vyplývá to alespoň z výsledků průzkumu, jež zveřejnil Všeruský ústav pro výzkum veřejného mínění (VCIOM). Podle něj se 76 procent ruské populace považuje za šťastné.
Index štěstí se od března 2014 do prosince jen mírně snížil - z 64 na 59 bodů. Nejšťastnější jsou mezi Rusy mladí lidé, sami sebe tak označuje 86 procent z nich. Totéž tvrdí 64 procent lidí v důchodovém věku a 61 procent lidí s nižším vzděláním.
Šťastnými lidmi je podle zkoumání VCIOM obklopeno 45 procent Rusů, zatímco 15 procent považuje lidi kolem sebe za nešťastné. Že je kolem nich mix šťastných a nešťastných se domnívá 34 procent Rusů.
To jsou podle výzkumníků zajímavě vysoká čísla nehledě na to, že většina Rusů tradičně spojuje svůj pocit štěstí především s vlastní rodinou. Jen tři procenta dotazovaných se považuje za nešťastné kvůli osobním problémům, stejný počet trpí kvůli pocitům osamocení.
Stěpan Lvov, ředitel sociálních a politických studií při VCIOM listu RBTH řekl, že zajímavější než aktuální statistiky je jejich vývoj v čase během deseti až patnácti let. "Dynamika nálad ilustruje, jaká je společnost uvnitř, a závěry se dělají na tomto základě," vysvětluje.
"Pro nás je index štěstí jednou z klíčových charakteristik společnosti. Na základě těchto dat můžeme hovořit o sociálních procesech." Výzkumníci se dotazují respondentů i na další věci, třeba na sociální pohodu.
Vysoko do žlabu v. rodinná pohoda
Štěstí je podle Lvova zobecňující ukazatel. Člověk může být nespokojený s politikou, ale může se cítit šťastný, protože u nich doma je všechno v pořádku.
Pokud se porovnávají statistiky z minulých let, vyplývá z nich, že Rusové se cítili nejhůře v devadesátých letech minulého století, po zhroucení Sovětského svazu, zatímco rok 2011 byl v jejich očích nejlepším.
Jak už naznačeno, nejzajímavější odpovědi dotazovaných jsou ty, ve kterých uvádějí, co konkrétně je činí šťastnými. Že je primárním důvodem životní radosti rodina, uvedlo pro VCIOM 40 procent respondentů, 14 procent klade na první místo zdravotní stav.
Jen každý desátý Rus spojuje své štěstí s dobrým zaměstnáním a jen čtyři Rusové ze sta jsou šťastní díky výši svého platu.
To není nijak překvapivé, dodává Lvov, protože ruská společnost se většinou orientuje na osobní vztahy. Ačkoli se tradiční ruský, respektive sovětský způsob života výrazně mění, své někdejší hodnoty si do značné míry udržuje.
Politické a ekonomické role mají při posuzování vlastní spokojenosti výrazně menší význam než role osobní.
Globální statistiky vytvářené Nerusy už ale pro Rusy tak příznivé nejsou. Podle Happy Planet Index byli Rusové roku 2012 ohledně štěstí až na 122. příčce na Zemi. Nebyl to ale tak velký rozdíl ve srovnání s USA, které se ocitly až na 105. místě. Šťastnější než Američané byli dokonce i Ukrajinci na přesně sté pozici. Nejšťastnější jsou podle Happy Planet Index lidé v Kostarice.
Jiné výzkumy opakovaně prokázaly, že pocit štěstí obecně nesouvisí s tím, jak je která země bohatá. Obyvatelé chudých a rozvojových zemí jsou povětšinou šťastnější než lidí v zemích s rozvinutou ekonomikou.
Taťána Kabarčuková, zástupce vedoucí laboratoře pro srovnávací sociální výzkum na Vyšší odborná škola ekonomická v Moskvě (HSE), zdůrazňuje, že index štěstí je jedním z hlavních ukazatelů, které charakterizují stav té které země. Je stejně významný jako hrubý domácí produkt (HDP).
Je důležitý i pro objasnění sociálních nepokojů, demonstrací a podobně. Pokud je společnost v pohybu, tak by se podle Kabarčukové neměl index štěstí zjišťovat je jednou za rok, ale třeba každý měsíc.
Stopy po duši mužiků?
Nicméně, Anna Vargová, šéfka Sdružení rodinných psychologů, se k rodinným hodnotám v průzkumu VCIOM vyjadřuje skepticky. Pokud jde o rodinu, je to ta nejzaručenější odpověď, kterou vám lidé v Rusku dají.
Rusové v ní podle Vargové i demonstrují loajalitu vůči dění ve své zemi. "Je u tebe všechno v pořádku?" "Ano, cítím se fajn." "Proč?" "Mám rodinu a děti."
"Štěstí je prchavý a přechodný stav," vysvětluje psycholožka. Index štěstí je pochybná kategorie. Zvláště u Rusů je podle ní důležité, aby dotazovaný pochopil, komu je odpověď určena.
Protože když je to těm nahoře, instinkt a historická zkušenost Rusovi napovídá, že musí odpovědět tak, aby neměl problémy.
Většina ruské populace pochází z nevolníků, a oni se za dlouhá staletí naučili, jak se vyhýbat případnému trestu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.