Bývalý arménský prezident Serž Sargsjan se musel podrobit výslechu před vyšetřovateli ohledně zabíjení opozičních demonstrantů při protestech v březnu 2008. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na arménská média.
"Serže Sargsjana pozvali na speciální vyšetřovací službu SSS a po pět hodin jej v rámci případu vyslýchali. Výslechy neskončily, pozvou si ho zase," napsal list Armjanskoje vremja s odvoláním na nejmenovaný zdroj.
Mluvčí vyšetřovatelů se odmítla k této informaci vyjádřit.
Po prezidentských volbách v Arménii v únoru 2008, ve kterých podle oficiálních výsledků vyhrál Sargsjan, vypukly pouliční protesty. Při střetech s pořádkovými silami přišlo o život osm demonstrantů, dalších 230 lidí potřebovalo lékařské ošetření. Kvůli tehdejším nepokojům strávil dva roky ve vězení nynější premiér Nikol Pašinjan. Toho k moci vynesla vlna protestů, která loni na jaře smetla Sargsjanův režim.
Úřady stíhají i Sargsjanova předchůdce Roberta Kočarjana, který podle obvinění ohrozil ústavní pořádek, když po volbách v roce 2008 násilně potlačil demonstrace proti zvolení Sargsjana do čela státu.
Arménie je jednou z nejchudších zemí bývalého Sovětského svazu. Je silně závislá na pomoci a investicích z Ruska, které má v zemi vojenskou základnu. Země s necelými třemi miliony obyvatel vede mnohaletý spor se sousedním Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. Ázerbájdžánský region osídlený Armény obsadily arménské jednotky a území se v polovině 90. let jednostranně odtrhlo od Ázerbájdžánu. Konflikt se navzdory mezinárodnímu úsilí dodnes nepodařilo urovnat.