Janukovyč do Číny
Ukrajinci se prodemonstrovávají do EU. Jede na ně vojsko?
02.12.2013 09:17 Aktualizováno 02.12. 14:23
Napětí v ukrajinské metropoli po klidnější noci opět roste. V předzvěsti další velké demonstrace, kterou do Kyjeva svolali opoziční předáci, ráno několik tisíc stoupenců proevropské opozice v klidu zablokovalo budovu vlády. Před polednem pak tisková služba vojsk ministerstva vnitra potvrdila, že do Kyjeva přesouvá další jednotky. Oživila tak spekulace, že se chystá vyhlášení výjimečného stavu, i když mluvčí vlády to nedlouho předtím popřel.
O tom, že se prezident Viktor Janukovyč prý připravuje sáhnout k tomuto mimořádnému opatření, hovořil předák opoziční strany Vlast (Baťkivščyna) Arsenij Jaceňuk. Mluvčí vlády ale podle ukrajinských médií dnes tvrdil, že o zavedení výjimečného stavu v zemi se zatím nejednalo. Úřad prezidenta navíc uvedl, že normálně pokračují přípravy na návštěvu Číny, ke které má hlava státu odletět v úterý.
Nicméně obavy z výjimečného stavu podpořilo sdělení vojsk ministerstva vnitra, že v Kyjevě je už 1000 nových vojáků a že další posily do hlavního města přibudou.
Zdůvodnění, že posily mají především vystřídat ty vojáky, kteří už dlouhou dobu zajišťují pořádek u administrativních budov v hlavním městě, mnoho klidu nepřineslo.
Nicméně ministerstvo obrany podle Interfaxu-Ukrajina sdělilo, že armáda není do dění kolem protestů nijak zapojena a její vojáci zůstávají v kasárnách.
Protestující ráno zablokovali všechny vchody do sídla vlády a se slovy "je stávka" dovnitř nepustili nikoho ze zaměstnanců úřadu. Není tam ani premiér Mykola Azarov, který zatím nepřijel. Podle agentury Interfax-Ukrajina je na nádvoří sídla vlády osm autobusů plných příslušníků speciální zásahové jednotky, kteří však zatím proti demonstrantům nic nepodnikají.
ITAR-TASS napsal, že u budovy stojí ve čtyřech řadách policejní kordon.
Podle médií se pět až šest tisíc protestujících přemístilo k sídlu Azarovova kabinetu z náměstí Nezávislosti, kde po víkendových srážkách s policejními komandy panoval do dnešního rána klid. Nejvytrvalejší odpůrci vlády, kteří na místě vydrželi do rána navzdory drobnému dešti a teplotě něco málo nad nulou, si postavili stany a zahřívali se u četných ohníčků.
Po odchodu davu k vládní budově bylo náměstí téměř prázdné, ale další lidé tam pak začali opět přicházet. Interfax-Ukrajina jejich počet dopoledne odhadla na pět tisíc.
Kyjevský správní soud přitom v neděli na žádost radnice až do 7. ledna zakázal shromáždění na některých místech v centru metropole, včetně náměstí Nezávislosti.
Situace v Kyjevě se o víkendu dramaticky vyostřila poté, co policie v sobotu ráno tvrdým zákrokem "vyčistila" náměstí Nezávislosti od studentů protestujících proti nepodepsání dohody o přidružení Ukrajiny k Evropské unii.
V neděli však na stejné místo přišly protestovat mnohem větší davy, přinejmenším na 100 tisíc lidí, ale agentury píší až 350 tisíc.
Účastníci protestů v neděli obsadili kyjevskou radnici a také sídlo provládních odborů. Na obou místech dnes zatím panuje klid.
Opoziční představitelé v neděli večer vyzvali Ukrajince z celé země, aby dnes přijeli do Kyjeva podpořit úsilí sesadit vládu a prezidenta. Do hlavního města už prý míří obyvatelé zejména ze západních částí země, kde má proevropská opozice tradičně silné zastoupení.
Starosta Lvova vyzval k podpoře protestu a varoval, že místní policie bude město bránit, pokud tam centrální vláda pošle svoje posily. Také vedení Ivano-Frankivsku otevřeně podpořilo revoltu, když se přidalo ke stávce, kterou ve městě vyhlásil opoziční štáb. Stávku vyhlásilo i město Tarnopol.
Interfax-Ukrajina informovala, že Jaceňuk na dnešním jednání parlamentní dohodovací rady prohlásil, že prvním bodem úterního zasedání zákonodárného sboru musí být demise vlády a ukončení politických represí, včetně propuštění vězněné expremiérky Julije Tymošenkové a dalších odpůrců vlády. Posléze on a další představitelé opozičních stran jednání opustili.
Hlavní lékař kyjevské záchranné služby Anatolij Veršigor na tiskové konferenci sdělil, že v nemocnicích hlavního města zůstává 20 lidí, kteří utrpěli zranění při nedělních srážkách s policií. Stav dvou z nich je vážný. Lékařskou pomoc vyhledalo v neděli celkem 165 osob a dnes dalších 25. Na druhé straně lékaři poskytli ošetření 58 policistům.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.