Šéfka kyrgyzské prozatímní vlády Roza Otunbajevová podle ruských médií pohrozila, že v případě opakujících se případů rabování a násilného zabírání půdy či majetku může policie a armáda po pachatelích střílet. Nový kyrgyzský kabinet usiluje o zatčení svrženého prezidenta Bakijeva
Kurmanbek Bakijev dnes mezitím z exilu v Bělorusku vyzval svět, aby novou vládu neuznával, a zdůraznil, že se nadále považuje za hlavu státu.
Otunbajevová varováním střelbou reagovala na násilí a rabování, při němž bylo v Biškeku od začátku týdne zabito nejméně pět lidí a několik desítek dalších bylo zraněno. Nová vláda podle jejích slov disponuje všemi mocenskými prostředky, aby zajistila bezpečnost občanů a ochránila jejich majetek.
Uplynulá noc byla v Biškeku podle tamních médií klidná. Policii a armádě pomáhá udržovat pořádek několik tisíc dobrovolníků.
ČTĚTE TAKÉ: Hodně povadlé kyrgyzské tulipány
Kyrgyzstán: těžké soužití Ruska a USA v jedné zemi
Otunbajevová rovněž kritizovala Bělorusko za to, že přijalo "zločince" a "sadistu" Bakijeva. "Tento zločinec musí být vydán do naší země. Pokud se tak nestane, zbývá nám obrátit se na Interpol," zdůraznila. Při demonstracích opozice začátkem dubna v metropoli Biškeku bylo zabito 85 lidí.
Bakijev se podle svých odpůrců snažil protesty utopit v krvi, a když ho lidový hněv smetl, uprchl ze země. Předtím ještě nové moci zanechal ručně psaný dopis, v němž rezignoval na všechny své funkce.
Bakijev se nejdříve uchýlil do sousedního Kazachstánu a v úterý mu poskytl azyl běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Z Minsku dnes vzkázal, že se nadále cítí být prezidentem Kyrgyzstánu, a vyzval světové politiky, aby nový režim neuznávali.
"Jsem zvoleným prezidentem Kyrgyzstánu, uznaný mezinárodním společenstvím," řekl Bakijev. Prohlásil, že neuznává svou rezignaci, že ho žádná moc nemůže zastavit, to prý může jedině smrt. Učiní prý vše, aby v Kyrgyzstánu obnovil ústavní pořádek. Novou vládu pak označil za gang samozvanců.
Foto: ČTK/AP