Španělsko ani EU zatím neuznají Madura za vítěze prezidentských voleb
23.08.2024 22:36
Španělsko ani Evropská unie zatím neuznají venezuelského prezidenta Nicoláse Madura jako vítěze červencových prezidentských voleb. Podle agentury EFE to dnes řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell a zdroje ze španělského ministerstva zahraničí. Ve čtvrtek venezuelský nejvyšší soud potvrdil Madurovo vítězství, což opozice odmítá. Madrid a Brusel nadále požadují, aby venezuelské úřady zveřejnily detailní a ověřitelné údaje o červencovém hlasování.
Čtvrteční verdikt nejvyššího soudu podle Borrella situaci příliš nemění. Venezuelská ústřední volební komise (CNE) podle něj musí zveřejnit úplné výsledky voleb, které bude možné ověřit. "Dokud neuvidíme výsledky, které bude možné zkontrolovat, tak ho (Madura) neuznáme," řekl dnes Borrell novinářům ve Španělsku. Zveřejnění transparentních výsledků po venezuelských úřadech žádá Brusel už několik týdnů. "Teď už jsme prakticky ztratili naději, že se tak stane," uvedl Borrell.
Ke zveřejnění ověřitelných volebních výsledků vyzývá po čtvrtečním verdiktu i Španělsko, které má mezi zeměmi EU historicky a politicky nejtěsnější vazby na Venezuelu. "Dokud se tak nestane, tak nemůžeme volební výsledky uznat," řekl agentuře EFE zdroj ze španělské diplomacie.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Vedant Patel dnes řekl, že rozhodnutí nejvyššího soudu "zcela postrádá důvěryhodnost". Podle něj existují jasné důkazy, že volby vyhrál kandidát opozice Edmundo González Urrutia. Spojené státy a dalších deset zemí na americkém kontinentě dnes zveřejnily společné prohlášení, ve kterém odmítají snahy nejvyššího soudu potvrdit výsledky vydané volební komisí CNE a vyzývají k "nestrannému a nezávislému přezkumu hlasování" a k naplnění vůle, kterou venezuelský lid vyjádřil v červencových volbách.
Prohlášení 11 amerických států odmítl venezuelský ministr zahraničí Yván Gil. "Venezuela vyžaduje naprostý respekt své suverenity," uvedl Gil v televizním vysílání. Země, které podepsaly prohlášení, se podle něj snaží prosadit "politiku změny režimu".
Ve čtvrtek venezuelský nejvyšší soud, který mají téměř plně pod kontrolou příznivci vlády, potvrdil oficiální volební výsledky a zvolení současného prezidenta Madura na další období. CNE ovšem zveřejnila pouze neúplné výsledky hlasování. Madurovo vítězství přitom zpochybňuje opozice, která tvrdí, že na základě protokolů zhruba z 80 procent volebních místností zvítězil s náskokem několika milionů hlasů její kandidát González Urrutia. Po volbách vyšly do ulic tisíce stoupenců opozice a podle úřadů bylo v souvislosti s protesty zadrženo na 2400 lidí, 25 osob při násilnostech zemřelo.
Spojené státy už oznámily, že uznávají vítězství Gonzáleze Urrutii, zatímco spojenci venezuelské vlády, například Kuba, Rusko nebo Čína, blahopřáli k vítězství Madurovi. Řada latinskoamerických států neuznala ani oficiální ani opoziční výsledky a žádá po venezuelských úřadech, aby zveřejnily úplné a podrobné informace o hlasování. Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador dnes uvedl, že Mexiko rozhodne o svém postoji k výsledku venezuelských voleb až po předložení detailních hlasovacích protokolů.