Když 15. června roku 2007 vybuchla ve městě Tarin Kót v afghánské provincii Uruzgán nastražená bomba, usmrtila nejen nizozemského vojáka Tima Smeehuizena (20), ale i sedm dětí.
Vyrovnat se nějak se ztrátou svých nejbližších padlých kdesi pod Hindúkušem je těžké pro všechny, ale rodina mladého Nizozemce se rozhodla zmírnit alespoň trochu svůj žal tím, že vzdálené zlo promění v dobro.
Umínila si, že postaví v Uruzgánu školu.
Otec zabitého vojáka Ruud Smeehuizen vysvětluje, že oplakávali nejen svého syna, ale cítili i utrpení rodičů dětí, které rovněž roztrhala bomba. A protože i Timo jim v telefonu často vyprávěl, jak se děti v oblasti jeho nasazení mají špatně a že by pro ně rád něco udělal, zrodil se nápad se školou.
"Taliban nás nezastraší," říkal Timův otec, podle něhož je školní projekt i způsobem, jak se rodina se ztrátou syna vyrovnává a současně udržuje jeho památku živou.
Dát dohromady potřebné peníze na stavbu školy v Šáh Mansúru pro 200 dívek bylo těžší, než si Smeehuizenovi mysleli.
Sami darovali nemalou sumu, část vybrali vojáci. Po zhruba roce a půl se sešlo 225 tisíc eur, projekt v neklidném regionu realizovala organizace Save the Children.
V tuctu tříd Timovy školy (TimoSchool) s rozsáhlým zázemím se nakonec letos začali učit dívky i chlapci. Značný problém už bylo získat pro věc místní úřady, obecní starší a kmenové vůdce. Nakonec slíbili, že školákům zaručí bezpečí. Části místních radikálů se však nápad se školou nezamlouval.
V půli srpna přišla z Uruzgánu zpráva, že Timovu školu těžce poškodily exploze výbušnin, takže se v ní nedá učit. Naštěstí jsou prázdniny, takže nezahynulo žádné dítě ani učitel. Na místě však byla krev, což podle policie dokládá, že se zranil někdo z útočníků.
Smeehuizenovi jsou smutní i zděšení. Nenaplnila se tak jejich slova, že "násilí končí tam, kde začíná láska".
Nizozemci opouštějí Afghánistán
Po čtyři roky trvající misi začalo Nizozemsko začátkem srpna stahovat své vojáky z afghánského Uzurgánu - jako první členská země NATO. Nizozemský kontingent o síle zhruba 1600 mužů mají nahradit vojáci z USA, Austrálie, Singapuru a Slovenska.
Nizozemské jednotky mají zemi pod Hindúkušem opustit do konce září. Svou základnu Kamp Holland slavnostně předali společnému americko-australskému velení Combined Task Force. V Afghánistánu bylo během čtyř let zabito 24 nizozemských vojáků a zhruba 140 jich utrpělo zranění.
Jak uvedla vláda v Haagu, Nizozemci vycvičili za čtyři roky asi 1600 afghánských policistů, před jejich příchodem nešlo o profesionální policii téměř hovořit.
Téměř každý má dnes v provincii Uruzgán přístup k lékařskému ošetření. Asi 53 tisíc dětí, z nich 7600 dívek, chodí do školy, jejichž počet se od roku 2006 více než zdvojnásobil.
V provincii se výrazně zlepšila infrastruktura a začala v ní působit řada společenských organizací. Na pomoc Afghánistánu vydali Nizozemci od roku 2002 přibližně půl miliardy eur a dalších 110 ještě Kábulu poskytnou do roku 2014.
V zemi nadále zůstává pět nizozemských rozvojových organizací, jež působí v oblasti zemědělství, školství, zdravotnictví, infrastruktury a obchodu.