Užívání hormonální antikoncepce u velmi mladých dívek není bez rizika. Upozorňují na to čeští pediatři, kteří se tématu věnují na 9. Českém pediatrickém kongresu v Olomouci. Tabletky proti početí se u náctiletých děvčat často stávají módou. Rodiče dívek by se však měli o možných rizicích poradit s dětským praktickým lékařem a následně vyhledat péči spíše dětského gynekologa, říká Marta Šnajdrová z Pediatrické kliniky FN Motol.
"Setkáváme se s případy, kdy dívky ve věku 14 let postihne plicní embolie nebo cévní mozková příhoda v důsledku vrozené hematologické poruchy a jedním z rizikových faktorů jejího vzniku je právě hormonální antikoncepce," uvedla Jiřina Zapletalová z Dětské kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci. Podle ní je důležité, aby rizika užívání hormonální antikoncepce vedle gynekologa posuzoval i pediatr, který zná rodinu a všechny souvislosti.
Podle lékařů nejsou rizika hormonální antikoncepce u velmi mladých dívek vyšší než u žen dospělého věku. Pokud se ale vyskytnou, znamenají komplikace v pozdějším věku. "Když tyto dívky otěhotní, musí být zajištěny léčbou proti srážení krve, takže je to pro ně rizikové období," uvedla Ivana Hadačová z FN Motol.
Dívky ve věku pod 16 let ale neužívají hormonální antikoncepci jen proto, aby zabránily početí. V některých případech ji lékaři mohou předepsat i z léčebných důvodů například pro úpravu některých poruch menstruačního cyklu či například při kožních projevech nadbytečného množství mužských pohlavních hormonů.
ČTĚTE TAKÉ: Premenstruační syndrom trápí většinu žen a ohrožuje okolí
Pro některé náctileté je však užívání tabletek proti početí prostě jen módní záležitostí, nebo je chtějí z kosmetických důvodů. "Na internetu si přečtou, jak antikoncepce zlepšuje pleť, vlasy a řídí se tím, že některé jejich vrstevnice už antikoncepci mají. Jsou ale málo informovány o negativech jejího užívání před ukončeným tělesným vývojem," doplnila Zapletalová.
Podle pediatrů je dětský gynekolog lépe obeznámen s riziky dětského věku a má i jiné metody vyšetření velmi mladých dívek. Olomoucký gynekolog a člen výboru České gynekologické a porodnické společnosti Aleš Skřivánek ale soudí, že gynekologové se riziky hormonální antikoncepce zabývají u všech svých pacientek. "Zjištění rodinné anamnézy je součástí vyšetření každé pacientky, tedy i mladé dívky. Není možné předepsat antikoncepci bez zvážení kontraindikací. Pokud chce například čtrnáctiletá dívky pilulky jen proto, že je mají i kamarádky, tak je nedostane. U závažné formy akné či problémech s menstruací ale mohou mít opodstatnění," uvedl Skřivánek. Podle něj jsou ale dívky mladší 16 let v jeho ordinaci spíše výjimkou.
Česky v letošním 1. čtvrtletí spotřebovaly přes 53 milionů antikoncepčních pilulek, za celý letošní rok by to dle přepočtu mělo být 212 milionů dávek. Před 20 lety to bylo zhruba 17 milionů ročně.
Foto: Robert Sedmík, archiv