Na koho se obrátit při podezření, že můj blízký trpí Alzheimerovou nemocí? A jaké jsou příznaky této choroby? Toto jsou nejčastější dotazy, kvůli kterým lidé volají na linky pomoci. V Česku chybí jednotný systém, který by se léčbou pacientů s demencí zabýval. Podle říjnového usnesení vlády by se situace měla změnit. "Plán Alzheimer" podá pomocnou ruku nejen nemocným, ale i jejich rodinám a blízkým.
"Maminka na Alzheimera zemřela. Udělal jsem strašně moc chyb, které bezesporu tu nemoc urychlily," přiznal herec Miroslav Etzler, podle kterého Česko nutně potřebuje systematický koncept dlouhodobé péče. "Nevěděl jsem, jak jí pomoci, a budu to mít jako stigma po celý život," dodal Etzler.
Lidé mají málo informací
Podobný příběh zažívají tisíce českých rodin. Alzheimerova nemoc si nevybírá. Zasáhnout může každého, od jižní Moravy po severní Čechy. Lidé nevědí, jak situaci řešit, mají málo informací a netuší, jak nemocnému pomoci. "Prevence a informovanost je u nás velkým problémem. Peníze se dávají do dravějších projektů, jako je onkologický či radiodiagnostický výzkum, na Alzheimera finance nezbývají," posteskla si Iva Holmerová z České alzheimerovské společnosti.
Náměstek ministra zdravotnictví Jiří Schlanger slibuje, že věci se od příštího roku změní. "Chceme naučit veřejnost vnímat problém, naučit lékaře včas posílat nemocné k odborníkům, poté zajistit léčbu a důstojný život v rodině a společnosti," vyjmenovává Schlanger. S tímto úkolem pomůže i elektronické zdravotnictví, telemedicína či posílení pravomocí obcí, které by se podle ministerstva měly více zapojovat do sociálních potřeb obyvatel.
Věřte své lékárně
Než se ovšem ministerský záměr uskuteční v praxi, desítky nových rodin se dostanou do situací, se kterými si nebudou vědět rady. Již dnes ale fungují projekty, které bezradné namíří na správnou cestu. Odborníci z České alzheimerovské společnosti zdarma otestují kognitivní funkce a poradí, kam se dál obrátit. Ve stejném duchu funguje i projekt mojelekarna.cz, do kterého se zapojují lékárníci z celé republiky.
"Chceme, aby se z lékárny stalo poradenské centrum, spojka mezi pacienty a lékaři," vysvětlil předseda představenstva virtuálního řetězce nezávislých lékárníků Moje lékárna Karel Šlégr. Vybraní lékárníci poskytnou informace o demenci, zdarma otestují paměť, poradí, jak procvičit kognitivní funkce a cíleně zaznamenají osoby, u kterých by se Alzheimerova nemoc mohla rozvinout. " V první řadě se lidé musí přestat ostýchat o stáří a demenci mluvit," tvrdí Holmerová. Díky těmto aktivitám a ministerskému záměru by se v budoucnu mohla zlepšit kvalita života nemocných i jejich rodin.
Deset příznaků, které varují: |
2. Problémy s vykonáváním běžných činností. Lidé s Alzheimerovou nemocí nejen že zapomenout dát jídlo na stůl, ale zapomenou i na to, že ho udělali.
4. Časová a místní dezorientace. Pacienti se ztratí před vlastní domem a nemohou najít cestu zpět.
5. Špatný racionální úsudek. Nemocní lidé se mohou například nesmyslně obléknout, vezmou si na sebe i několik halenek.
6. Problémy s abstraktním myšlením. Lidé s Alzheimerem mohou zapomenout, co znamenají čísla.
7. Zakládání věcí na nesprávné místo. Nemocný klidně uloží žehličku do ledničky nebo hodinky do cukřenky.
8. Změny v náladě nebo chování.
9. Změny osobnosti.
10. Ztráta iniciativy. Pacient může propadnout pasivitě a potřebuje neustále podněty, aby se zapojil do něčeho zapojil. |