Virová onemocnění? Jak je poznáte?

Zdraví
20. 12. 2024 08:30

V současné době čelíme masivní vlně respiračních onemocnění a nachlazení. Výjimkou není ani onemocnění Covid-19. Rýma provázená kýcháním a kašlem se vyskytuje po celý rok, ke zvýšenému počtu onemocnění dýchacích cest, tj. nachlazením a chřipkám, však dochází typicky i v zimním období. Je tak těžké v této sezóně odlišit příznaky koronaviru od „běžných“ viróz. Připomeňme si jejich příznaky.

Nákaza Covid-19 může probíhat zcela bez příznaků, přes nená­padné projevy, těžko odlišitelné od jiných viróz až po typické příznaky: Horečka, kašel, obtížné dýchání, bolest svalů, únava. Posledně jmenované příznaky jsou typické i pro chřipku. Léčba se zaměřuje na ovlivnění příznaků (proti horečce, bolesti, na odkašlání nebo tlumení kašle). Při na­chlazení dochází obvykle k zánětlivému postižení a otoku sliznic horních cest dýchacích. Někdy tento zánět může přejít postupně až na průdušky (bronchitida). Léčba je zaměřena na zmírnění příznaků nemoci. Při běžných, nekomplikovaných infekcích si často vystačíme se samoléčbou. Virové infekce se neléčí antibiotiky – ta na viry neúčinkují. Vedle režimových opatření (klid na lůžku, dostatek tekutin, zvlhčování vzduchu…) mohou pomoci volně prodejné léky, například s obsahem rostlinných extraktů. Některé prokazatelně zkracují dobu příznaků nemoci nebo působí proti virům.

Extrakt z kořene jihoafrické pelargonie

Ulevit od příznaků dýchacích cest pomáhá také extrakt z kořene jihoafrické pelargonie (Pelargonium sidoides), u které byl laboratorně prokázaný protivirový účinek. Extrakt z této léčivé rostliny brzdí rychlé množení virů, a tak působí proti šíření infekce, podporuje také protivirovou imunitu. V současnosti se lék na bázi extraktu z Pelargonium sidoides, v ČR pod názvem Kaloba, používá ke zmírnění příznaků u akutních respiračních onemocnění virového původu, které se projevují suchým nebo vlhkým kašlem, zvýšenou teplotou či horečkou. Mluvíme o akutní bronchitidě (zánět průdušek), která bývá často provázena i zánětem horních cest dýchacích (rýma, ucpaný nos, bolest v krku). Lék s obsahem extraktu z jihoafrické pelargonie s označením EPs® 7630 totiž nejen že zmírňuje příznaky nemoci, v klinických studiích též zkracoval dobu pracovní neschopnosti. Kaloba ve formě tablet, kapek či jako sirup jsou léky k vnitřnímu užití, k dostání v lékárně. Před jejím použitím si pozorně přečtěte příbalový leták.

Kdy navštívit lékaře?

Když se stav pacienta zhoršuje. Nemusí jít vždy o příznaky koronaviru. I běžná rýma se může zkomplikovat bakteriální infekcí. U nemocného se může objevit zánět vedlejších dutin, zánět průdušek, plic a podobně. Podezření na bakteriální infekci by měly vzbudit: nelepšící se stav, přetrvávající horečky, zhoršující se dýchací obtíže a žlutozelený hlen při vykašlávání a smrkání. Lékař pak rozhodne o případném podání antibiotik nebo jiné léčbě.

Autor: PR ČLÁNEK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ