Češi vyvíjejí probiotika pro onkologické pacienty. Získali evropský grant

Zdraví
11. 7. 2018 10:37
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Konečně bezpečná probiotika i pro onkologické pacienty. Právě taková vyvíjejí brněnští vědci. Dokončení projektu může znamenat revoluci v podpůrné probiotické léčbě pacientů, oslabených chemoterapií a radioterapií. Závažnost objevu potvrzuje i udělení prestižního grantu Evropské komise, kde Češi uspěli mezi dvěma tisícovkami žadatelů.

Zatímco u zdravých lidí probiotika imunitu posilují, u onkologicky nemocných mohou znamenat ohrožení. Pokud totiž pacient prochází chemoterapií, příp. ozařováním oblasti břicha a pánve, stává se střevní sliznice "propustnou". V kombinaci s léčbou oslabeným imunitním systémem pak mohou probiotika proniknout mimo střevo a způsobit otravu organismu. Brněnští vědci ze společnosti Pharmaceutical Biotechnology pod vedením Petra Ryšávky však vyvinuli unikátní technologii, která sliznici dokáže ochránit a nechat probiotika pozitivně působit pouze uvnitř střeva. "Během radioterapie břišní části, a zejména během jakékoli chemoterapie, dostává řádně zabrat střevní sliznice. Nemůže dobře regenerovat a hrozí, že bude propouštět střevní obsah, tedy i běžná probiotika, do krve. Stav, kdy se trávenina včetně bakterií dostává mimo uzavřený prostor střeva, je označován jako endotoxémie. Výsledkem mohou být nebezpečné, život ohrožující otravy," vysvětluje Petr Ryšávka. "Speciální bezpečná onkologická probiotika však střevo uzavřou tak, že může regenerovat a imunita se posiluje." Projekt zaujal odbornou porotu instituce SME Instrument, která je součástí největšího programu Evropské unie pro podporu malých a středních inovativních podniků. Tým Petra Ryšávky získal v konkurenci více než dvou tisíc přihlášených projektů grant na 70 tisíc eur na část vývoje a patentové řízení.

Testy na tkáních dopadly výborně

Na projektu se podílejí také Chemická fakulta Vysokého učení technického a Výzkumný ústav veterinárního lékařství v Brně. Podle dosavadních testů je nová technologie opravdu perspektivní. "Testy na tkáňových kulturách střevní sliznice prokázaly, že vyvinutá probiotika mohou výrazně urychlovat regeneraci střevní sliznice a teoreticky tak snižovat možnou endotoxémii, která je po chemoterapii způsobena právě zvýšenou propustností střevního epitelu," uvádí Martin Faldyna z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství. Brněnští vědci se nyní v rámci grantového řízení ucházejí o jeden a půl milionu eur na další klinické studie a testy a hledají strategického partnera, který má zkušenost s onkologickými produkty.

Autor: - red -Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ