Světová zdravotnická organizace (WHO) se obává, že během dvou měsíců by mohlo týdně přibývat 5000 až 10 tisíc nových případů nákazy ebolou. Míra úmrtnosti na tuto chorobu se přitom nyní zvýšila na 70 procent. Řekl to zástupce generální ředitelky této organizace Bruce Aylward, podle něhož počet zemřelých pacientů vzrostl na téměř 4500.
Anketa:
Bojíte se, že se smrtící virus ebola rozšíří i do České republiky?
- Ano. 33%
- Ne. 33%
- Nepřemýšlím o tom. 33%
Představitel WHO upozornil, že jestliže se do 60 dnů nezintenzivní reakce světa na krizi kolem epidemie eboly, zemře mnohem více lidí a bude potřeba obrovského úsilí, aby bylo možné vypořádat se se spirálovitě rostoucím počtem případů.
Aylward rovněž poukázal na to, že sedmdesátiprocentní úmrtnost znamená, že v každém případě jde o onemocnění s vysokou mortalitou. V této souvislosti dodal, že se WHO nadále soustředí na izolaci nemocných lidí a na snahu poskytnout nakaženým co nejdříve pomoc.
V posledních čtyřech týdnech bylo podle Aylwarda zaznamenáno kolem 1000 nových případů nákazy týdně. Do tohoto údaje jsou ovšem zahrnuta i podezření z infekce a pravděpodobné nákazy. Světová zdravotnická organizace chce v zájmu zastavení epidemie dosáhnout během dvou měsíců izolace 70 procent případů.
Aylward rovněž upřesnil, že na ebolu už zemřelo 4447 lidí, téměř všichni v západní Africe. Pravděpodobných nebo podezřelých případů je 8914. Nejvíce postižené země jsou Sierra Leone, Guinea a Libérie.
Onemocnění ale rovněž silně zasáhlo zdravotníky mezinárodních organizací. Lékaři bez hranic v úterý uvedli, že ebolou se nakazilo už 16 jejich pracovníků a devět z nich zemřelo.
Vedoucí jihoafrické odbočky organizace Sharon Ekambaramová si na tiskové konferenci v Johannesburgu v této souvislosti postěžovala na nedostatečnou pomoc mezinárodního společenství. "Kde je WHO Afrika? Kde je Africká unie? My všichni jsme slyšeli jejich sliby, ale v terénu jsme toho viděli jen málo," posteskla si Ekambaramová, která v srpnu a v září pracovala v Sieře Leone.
Zajímavou pomoc chce poskytnout postiženým západoafrickým zemím Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Oznámila, že v nadcházejících týdnech pošle do Siery Leone a poté do Libérie a Guineje speciální zařízení, které dokáže zhoubnou chorobu velice rychle diagnostikovat.