Hamzova léčebna testuje přístroj pro chůzi lidí s ochrnutím nohou

Zdraví
26. 2. 2020 16:34
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé v Luži - Košumberku testuje nový typ takzvaného exoskeletu. Tato rehabilitační zdravotní pomůcka umožňuje chůzi lidem s částečným nebo celkovým ochrnutím nohou. Zařízení vyvinul český start-up Mebster. Výhodou jeho exoskeletu je mimo jiné podstatně nižší cena ve srovnání se zahraničními výrobky, řekl primář Pavel Remeš.

"Člověk je stvořen, aby chodil, aby stál, k tomu je tělo postaveno. Zlepšuje to, když se člověk i po poranění míchy na vozíku dokáže postavit, potažmo ujít pár kroků. Má to jak psychický přínos pro člověka, tak vliv i na kardiovaskulární aparát," uvedl Remeš. Omezuje se podle něj také riziko osteoporózy, zlepšuje se vyprazdňování a soběstačnost pacienta.

Léčebna přístroj získala díky sponzoringu, testovat ho bude zhruba rok. Podle Remeše jej bude moci využívat několik desítek pacientů. Pro domácí podmínky si lidé mohou pořídit další typ pomůcky upravený na míru podle jejich potřeb.

Pomůcku si může pacient připevnit vsedě, po vztyčení jej podepírá a umožňuje mu chodit. Přístroj je zcela mechanický, nevyužívá žádné baterie a pomocné motorky a je lehký. Jeho cena se pohybuje podle použitého materiálu a typu mezi 200 tisíci a 350 tisíci korunami. Vyrábí se ve variantách pro zdravotnická centra a pro domácí použití. Podle ředitele firmy Mebster Michala Glogera výrobce jedná se zdravotními pojišťovnami, aby jej z velké části hradily. Zahraniční robotické exoskelety stojí 100 tisíc až 150 tisíc dolarů (2,3 až 3,5 milionu korun), řekl ČTK.

Hamzova léčebna se v minulosti zaměřovala na děti, od přelomu tisíciletí rozšířila rehabilitační činnost i na dospělé. Léčbu a potřebné služby zajišťuje zhruba 550 zaměstnanců. Léčebna je s pěti stovkami lůžek v jedenácti pavilonech největším zařízením svého druhu v ČR.

Autor: ČTK Foto: , Pixabay.com/sferrario1968

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ