Lékaři z izraelského města Petach Tikva v březnu jako první v Izraeli transplantovali ledvinu pacientovi, který měl takzvaně nekompatibilní krevní skupinu. V případě, že bude možné takové transplantace provádět běžně, zvýší se možnost využít dárce ledvin o 40 procent. Informoval o tom deník Haarc.
Osmnáctiletý izraelský pacient Ortal Mahlev z Herzlie s krevní skupinou typu B dostal ledvinu od otce, který má krevní skupinu typu A.
Pro úspěšnou transplantaci není nutná shodná krevní skupina, ale krevní skupiny musejí být slučitelné, kompatibilní. Například osoba s krevní skupinou 0 může být dárcem pro nemocného s jakoukoliv krevní skupinou. V případě, že dárce nemá kompatibilní krevní skupinu, uvažuje se o takzvané zkřížené transplantaci, která se ve světě - v malé míře - provádí. Jde o velmi rizikový výkon, v České republice se zatím neprovádí.
Když antigeny útočí
"Krev jednotlivých skupin se liší podle antigenů vázaných na červené krvinky a útočících na krev jiné skupiny v případě, že se inkompatibilní krev dostane do organismu," vysvětlil deníku Haarc Alexander Jusim z oddělení transplantace ledvin v nemocnici v Petach Tikva.
Jeho skupině se transplantace v případě Mahleva podařila díky neutralizaci antigenů. To trvá čtrnáct dní, takže výměna orgánu s využitím této metody není vhodná pro pacienty, kdy je potřebný okamžitý zákrok.
V Izraeli čeká na transplantaci ledviny 700 lidí, z nichž asi 40 procent nemůže kvůli inkompatibilitě krve přijmout ledvinu od dárce z rodiny.
Foto: Profimedia