Každý rok se v období Silvestra a Nového roku necháme unášet optimistickou vlnou a slibujeme si, že tento rok bude jiný. Zdravější strava, více pohybu, nové koníčky, osobní rozvoj – to jsou jen některé z nejčastějších novoročních předsevzetí. Ale jak často se nám podaří svá předsevzetí skutečně dodržet? Proč se tak často stává, že naše dobré úmysly vyprchají dříve, než si stačíme pořádně zvyknout na nový rok?
Novoroční předsevzetí nejsou jen vzletná přání, která znějí dobře před přáteli či rodinou. Jsou to spíše výzvy k sebereflexi a příležitost k tomu, abychom se zamysleli nad tím, co chceme ve svém životě změnit nebo zlepšit. Jsou to malé krůčky, které nás mohou dovést k velkým cílům. V konečném důsledku jsou to sliby, které dáváme sami sobě. Je to výzva, která nás posouvá dál a pomáhá nám růst. Je to odhodlání změnit něco ve svém životě, co nám nedělá dobře nebo co nám brání dosáhnout našich snů.
Proč často naše předsevzetí končí neúspěchem?
Mnohdy je to tím, že tato předsevzetí děláme kvůli tomu, abychom dobře vypadali před ostatními. Často si nepoložíme základní otázku – proč to vlastně chci a kvůli komu to doopravdy dělám? Zároveň je třeba brát v potaz i náš celkový duševní i fyzický stav. Pokud jste měli náročný minulý rok, tělo i mozek si potřebuje chvíli odpočinout a nechce okamžitě znovu zdolávat pomyslné velké hory. S nadšením se proto na začátku rozjedeme a pak najednou dojde kyslík. Začnou se objevovat výmluvy, které znějí velmi racionálně. Vnitřně ale vždy víme, jak to doopravdy je.
Předsevzetí či slib vůči sobě je vlastně cíl, kterého chceme v určitém časovém horizontu dosáhnout. Proto je vhodné se zaměřit na správné nastavení dílčích i finálních cílů. Jak na to?
- Definujte přesně, čeho chcete dosáhnout (číslo, emoce atd.).
- Jak zjistíte, že jste uspěli? Jak změříte, že jste v cíli a že se to povedlo?
- Zvažte při nastavování cílů vaše fyzické, mentální ale i časové a finanční možnosti. Nemusíte vše zvládnout v prvním měsíci.
- Stanovte si reálný čas, kdy chcete cíl/úkol dokončit. Pak si rozepište cíl na malé, konkrétní kroky na každý den, týden nebo měsíc.
A co tedy s tím?
Nejprve je dobré si připomenout, že jakýkoliv slib, který jsme dali sami sobě a pak nesplnili, výrazně podkopává naši sebedůvěru! Proto zvažte, k čemu se vůči sobě samým opravdu chcete zavázat a proč. Důležitá je také disciplína, která nahradí počáteční nadšení. Neustále si musíme připomínat (ideálně ráno po probuzení a večer před spaním), proč to děláme a jaký bude výsledek. Představte si, jak vám přátelé, rodina či kolegové gratulují. Prožijte emoce úspěchu. Současně je dobré si také říct, co vás může zastavit a jak s tím v případě krize naložit. Co uděláte, kdo vás může podpořit, komu můžete zavolat? Domluvte si to s těmito lidmi předem, pokud máte tu možnost a víte, že vás ve vašem úsilí podpoří.
Pokud vás ještě ke všemu trápí neodbytné myšlenky, neadekvátní obavy, které vám v noci nedají spát a přes den narušují jak pracovní, tak soukromý život, nemůžete se soustředit, jste podráždění, v důsledku špatného spánku také unavení – můžete vyhledat pomoc i v lékárně. Existují i volně prodejná anxiolytika. Ty vám mohou pomoci najít znovu vnitřní klid a harmonii. Vhodným léčivým přípravkem je například Lavekan s obsahem levandulové silice k léčbě přechodných úzkostných nálad. S klidnou hlavou se pak lépe řeší jakýkoliv problém.
Co ještě se dá dělat, abyste ve svém předsevzetí uspěli?
- Zaměřte se na to, čeho chcete dosáhnout, ne na to, čeho se chcete zbavit. Buďte v cílech velmi konkrétní.
- Velký cíl může být demotivující. Rozdělte si ho na menší, dosažitelnější úkoly. Udělejte si plán na příští týden, měsíc.
- Použijte pravidlo „jen dnes“. Jen dnes to zvládnete, zítřek ještě neexistuje. Mozek si jeden den umí lépe představit než měsíc. A další den si řekněte znovu „jen dnes“. Postupně zvládnete první týden či měsíc.
- Oslavujte průběžná vítězství, zapište si, proč konkrétně se to povedlo.
Dávání slibů sobě samým i ve formě novoročních předsevzetí je vážná věc a je třeba dát tomu prostor i energii na poctivé promyšlení. Zároveň je třeba si uvědomit, že i když se budete snažit, výjimečně nemusíme požadovaného cíle v termínu dosáhnout nebo se objeví nové, nečekané priority (například nová pracovní příležitost nebo těhotenství). Není třeba se trýznit, že jste cíle nedosáhli. Jen objektivně zrevidujte, proč se to stalo a znovu naplánujte nové kroky, pokud je pro vás cíl stále důležitý.