<span>Jak nejlépe usnout?</span> Recepty čtenářů a lékařů se rozcházejí

Zdraví
26. 4. 2010 09:00
Nejlepší ukolébavka je podle čtenářů poslech hudby.
Nejlepší ukolébavka je podle čtenářů poslech hudby.

Nejlepší ukolébavka je podle čtenářů poslech hudby.Čtenáři německého deníku Bild odpovídali na otázku, co jim nejlépe funguje místo prášku na spaní. Téměř polovině z nich zabírá jako ukolébavka poslech hudby. V mnoha ohledech se ale jejich žebříček liší od doporučení expertů.

Poslech hudby jako recept na usnutí uvedlo 46 procent respondentů průzkumu nejčtenějšího německého deníku. Na druhém místě s 23 procenty skončilo "vstát a chodit", jen o pár procent méně (17) měla varianta "vypít pivo" a 13 procent - "vypít jiný nápoj".

Dále čtenáři kroužkovali bylinky, prášky na spaní, televizi či počítání oveček. Součet nedává 100 procent, někteří čtenáři uváděli více možností.

Lékaři: Pivo a cvičení nebrat

Somnologové, tedy lékaři, kteří se specializují na poruchy spánku, doporučují trochu jiný postup. Alkohol podle nich spánek spíš ničí a cvičení před spaním člověka rozruší. Čeští "spánkologové" vypracovali následující desatero spánkové hygieny.

Desatero spánkové hygieny

Laikové se uspávají pivem, odborníci to nedoporučují.1. Od pozdního odpoledne (4-6 hodin před usnutím) nepijte kávu, černý či zelený čaj, kolu nebo různé energetické nápoje a omezte jejich požívání během dne. Působí povzbudivě a ruší spánek.

2. Vynechejte večer těžká jídla a poslední pokrm zařaďte 3-4 hodiny před ulehnutím.

3. Lehká procházka po večeři může zlepšit váš spánek. Naopak cvičení 3-4 hodiny před ulehnutím již může Váš spánek narušit.

4. Po večeři již neřešte důležitá témata, která vás mohou rozrušit. Naopak se snažte příjemnou činností zbavit stresu a připravit se na spánek.

5. Nepijte večer alkohol, abyste lépe usnuli - alkohol kvalitu spánku zhoršuje.

6. Nekuřte, zvláště ne před usnutím a v době nočního probuzení. Nikotin také organismus povzbuzuje.


7. Postel i ložnici užívejte pouze ke spánku a pohlavnímu životu (odstraňte z ložnice televizi, v posteli nejezte, nečtěte si a přes den ani neodpočívejte).

8. V místnosti na spaní minimalizujte hluk a světlo a zajistěte vhodnou teplotu (nejlépe 18-20 ºC).

9. Uléhejte a vstávejte každý den (i o víkendu) ve stejnou dobu ± 15 minut.

10. Omezte pobyt v posteli na nezbytně nutnou dobu. V posteli se zbytečně nepřevalujte, postel neslouží k přemýšlení.

U déle trvající poruchy spánku je nutno vždy navštívit lékaře. Je nezbytné totiž vyloučit jiná onemocnění, jež vedou k nespavosti. V případě vyloučení jiné choroby je důvodné podezření na primární nespavost.
Zdroj: Dobrý-spánek.cz

Foto: Profimedia

Autor: - jez -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ