Čtenáři německého deníku Bild odpovídali na otázku, co jim nejlépe funguje místo prášku na spaní. Téměř polovině z nich zabírá jako ukolébavka poslech hudby. V mnoha ohledech se ale jejich žebříček liší od doporučení expertů.
Poslech hudby jako recept na usnutí uvedlo 46 procent respondentů průzkumu nejčtenějšího německého deníku. Na druhém místě s 23 procenty skončilo "vstát a chodit", jen o pár procent méně (17) měla varianta "vypít pivo" a 13 procent - "vypít jiný nápoj".
Dále čtenáři kroužkovali bylinky, prášky na spaní, televizi či počítání oveček. Součet nedává 100 procent, někteří čtenáři uváděli více možností.
Lékaři: Pivo a cvičení nebrat
Somnologové, tedy lékaři, kteří se specializují na poruchy spánku, doporučují trochu jiný postup. Alkohol podle nich spánek spíš ničí a cvičení před spaním člověka rozruší. Čeští "spánkologové" vypracovali následující desatero spánkové hygieny.
Desatero spánkové hygieny
1. Od pozdního odpoledne (4-6 hodin před usnutím) nepijte kávu, černý či zelený čaj, kolu nebo různé energetické nápoje a omezte jejich požívání během dne. Působí povzbudivě a ruší spánek.
2. Vynechejte večer těžká jídla a poslední pokrm zařaďte 3-4 hodiny před ulehnutím.
3. Lehká procházka po večeři může zlepšit váš spánek. Naopak cvičení 3-4 hodiny před ulehnutím již může Váš spánek narušit.
4. Po večeři již neřešte důležitá témata, která vás mohou rozrušit. Naopak se snažte příjemnou činností zbavit stresu a připravit se na spánek.
5. Nepijte večer alkohol, abyste lépe usnuli - alkohol kvalitu spánku zhoršuje.
6. Nekuřte, zvláště ne před usnutím a v době nočního probuzení. Nikotin také organismus povzbuzuje.
7. Postel i ložnici užívejte pouze ke spánku a pohlavnímu životu (odstraňte z ložnice televizi, v posteli nejezte, nečtěte si a přes den ani neodpočívejte).
8. V místnosti na spaní minimalizujte hluk a světlo a zajistěte vhodnou teplotu (nejlépe 18-20 ºC).
9. Uléhejte a vstávejte každý den (i o víkendu) ve stejnou dobu ± 15 minut.
10. Omezte pobyt v posteli na nezbytně nutnou dobu. V posteli se zbytečně nepřevalujte, postel neslouží k přemýšlení.
U déle trvající poruchy spánku je nutno vždy navštívit lékaře. Je nezbytné totiž vyloučit jiná onemocnění, jež vedou k nespavosti. V případě vyloučení jiné choroby je důvodné podezření na primární nespavost.
Zdroj: Dobrý-spánek.cz
Foto: Profimedia