O práci zubních techniků se ví jen málo. Většinou jsou zavřeni ve svých laboratořích, kde odlévají, vypalují, modelují, brousí od korunek přes můstky až po protézy. Na některých klinikách je však částečně nahradila špičková technika.
"Naše práce je tak trochu alchymie, poctivé řemeslo, technika a umění v jednom," říká pětatřicetiletý Jan Stojčevski z Prahy, zubní technik a nadšenec pro svůj obor. Pracuje v zubní laboratoři, kterých jsou v Česku tisíce.
"Neexistuje jedno ideální řešení pro všechny, ale každá situace se dá vyřešit několika způsoby," popisuje Stojčevski. Mnoho zubařů však stále předepisuje zubní protézu, která se do úst připevňuje pomocí drátků, což je přinejmenším nepohodlné.
Protéza na patentky
Jednou z možností zubní protetiky (oboru, který se věnuje náhradám zubů), jsou "připínací" protézy. Jejich velkou výhodou je, že drží na svém místě a nehrozí, že vám vypadnou. V ústech i v samotné protéze jsou totiž napevno zabudované "patentky", které do sebe zapadají.
Přes den tak protéza plní svoji funkci a v noci ji můžete pohodlně vyjmout. Tuto zubní náhradu vám zdravotní pojišťovna úplně nebo částečně uhradí. Ale také zubní implantáty si můžete vybrat. Zásadně se taky v průběhu dvaceti let proměnilo snímání otisků chrupu. Ještě před pár lety se používala sádra. Dnes se pracuje s různými otiskovacími hmotami na bázi plastů.
Do oblasti zubní techniky pronikají moderní technologie čím dál více. Například skenery dokážou během chvilky udělat snímek pacientova chrupu a samy navrhnout vhodné řešení. Přístroj má v sobě informace o 15 milionech jednotlivých zubů, a tak umí velmi rychle najít zubní náhradu "na míru". Údaje o pacientově chrupu putují do laboratoře, kde počítačem řízená frézka vyrobí zubní náhradu s přesností na tisícinu milimetru. Následně je náhrada pomocí kompozitního cementu vložena do zubu. To vše trvá asi hodinu.
ČTĚTE TAKÉ: Falešná zubařka roky ošetřovala pacienty
Více k tématu se dočtete v aktuálním vydání časopisu Instinkt (na stáncích od 8. července).