Někdo si své pigmentové skvrny a mateřská znaménka hýčká a považuje je za svoji přednost, jinému vadí a představují pro něj problém. A to nejen estetický, ale i psychický. Co s tím? Dá se skvrn a znamének nějak zbavit?
Jak vznikají pigmentové skvrny?
Pigmentové změny nejsou na naší kůži ničím výjimečným, tvorba pigmentu a jeho distribuce není rovnoměrná, proto může dojít ke vzniku skvrn. S některými se už narodíme, jiné se objeví během života, a to jak v dětství, tak v dospělosti, nic to ale nemění na tom, že nejspíš budeme uvažovat o odstranění pigmentových skvrn. Na jejich vznik má vliv několik faktorů, mezi nimi:
· Genetická dispozice
· UV záření
· Hormonální změny v těhotenství nebo hormonální poruchy
· Užívání některých léků
· Nedostatek některých vitamínů či minerálů
· Zvýšená tvorba kožního barviva
· Zánět pokožky atd.
Víte, že když je řeč o pigmentových skvrnách, pak se mluví o pihách, pigmentových skvrnách vzniklých během těhotenství, ve stáří, protizánětlivých pigmentových skvrnách a skvrnách, které vzniknou v důsledku působení chemikálií?
Mateřská znaménka má každý
Stejně jako se setkáváme s pigmentovými skvrnami, pleť a tělo mnoha z nás zdobí i mateřské znaménko. Jde o ohraničený kožní útvar, jehož velikost se může pohybovat od pár milimetrů až po několik centimetrů, jejich původ může být různý, nejčastěji jde ale o genetické dispozice nebo sluneční paprsky.
Mohou být skvrny a znaménka nebezpečná?
Pigmentové skvrny náš zdravotní stav nijak neovlivňují, když se ale objeví, měli bychom zpozornět. Mohou totiž být příznakem některých onemocnění, například jater, žlučníku nebo žaludku. S mateřskými znaménky je to ale jiné, často se z nich může vyvinout melanom, což je jedna z forem rakoviny kůže.
Jak na odstranění pigmentových skvrn a mateřských znamének?
Ať už na sobě máte pigmentové skvrny, pihy, nebo mateřská znaménka, měli byste je ukázat svému lékaři a nechat je vyšetřit pomocí dermatoskopu, díky kterému dermatolog zjistí, zda jde o neškodnou věc, nebo zda hrozí nějaké nebezpečí a je třeba odebrat tkáň pro histologické vyšetření. Když pak přijde na jejich odstranění, lékař vám nabídne to nejlepší řešení, například:
· Odstranění laserem, který skvrny a znaménka lokálně vyzmizíkuje tak, že je rozkouskuje na drobné částečky a o jejich vstřebání se následně postarají bílé krvinky.
· Použití IPL, které je ideální, když potřebujete odstranit plošné pigmentace na obličeji, dekoltu i rukách. Hned po aplikaci IPL skvrny ztmavnou, následně zesvětlají a do 3 dnů zmizí. Aby byla účinnost ještě lepší, doporučuje se ošetření alespoň 2x zopakovat.