Ženy prý mají nižší práh bolesti než muži, během nemoci se proto mohou cítit mnohem hůř. Vyplývá to z rozsáhlého výzkumu americké univerzitní nemocnice se zapojením 11 tisíc pacientů. Možná však jde spíš o to, jak se muži a ženy se svými pocity svěřují.
Posledních několik měsíců probíhal v americké nemocnici Stanford Hospital and Clinics netradiční provoz. Zdravotní sestry a pomocný personál obcházely podle týdeníku The Time pacienty, kteří zde byli v té době hospitalizováni, a pomocí dotazníků se snažily odhalit, jakou bolest lidé cítí.
Experiment měl odborníkům pomoci zjistit, jaká bolest lidi trápí, a dát jim možnost lépe se do pacientů vžít. Během uvedené doby byla sesbírána data ze 165 tisíc nahlášených akutních bolestí, které doprovázely na 47 různých chorob počínaje rakovinou a migrénou konče. Na jedenáctibodové stupnici lidé obecně nejčastěji označovali bolest o hodnotě pět. Mnohem překvapivější však bylo poznání, že téměř všechny ženy tíhly k vyšším číslům, což prý má značit, že je trápila větší bolest než muže.
"Sama studie samozřejmě nebere v potaz individuální tolerantnost různých lidí, ale fakt, že se rozdíl mezi pohlavími objevil i při tak velkém počtu, naznačuje, že je to zřejmě skutečné," tvrdí Artul Butte ze Stanford University School of Medicine. Podle lékařů se rozdíl dá vysvětlit pomocí hormonů. Estrogen v těle žen totiž snižuje citlivost receptorů na bolest, takže v určité fázi menstruačního cyklu, kdy má žena nižší hladinu estrogenů, může teoreticky cítit větší bolest.
Podle psychologů zde naopak nehraje roli biologie, ale stereotypy. Společnost prý očekává, že muži musejí být tvrdí, musejí "něco vydržet", takže pacienti své pocity zlehčují a už vůbec nechtějí přiznat bolest před zdravotní sestřičkou-ženou, která se jich na ni ptá.