Konečně mě někdo slyší, řekl muž po 27 letech němoty

Zdraví
22. 2. 2013 15:00
Lékaři využívají moderních technologií ve zdravotnictví a při péči o pacienty stále častěji.
Lékaři využívají moderních technologií ve zdravotnictví a při péči o pacienty stále častěji.

Pětapadesátiletému Kevinu Beverlymu se splnil sen. Po více než dvaceti letech může paralyzovaný muž znovu komunikovat se svým okolím. Hlas mu vrátila mobilní aplikace, pomocí které vyjadřuje své myšlenky, pocity a otázky. Podle jeho nejbližších je to zázrak, který jim naprosto změnil život.

Přesně před 27 lety skupina násilníků bezdůvodně zaútočila na Kevina Beverlyho. Se zlomeninami a těžkým poraněním mozku byl převezen do nemocnice, kde lékaři bojovali o jeho život. Po útoku zůstal muž ve středních letech paralyzován na jednu stranu těla, kvůli čemuž také ztratil řeč.

Od té doby byl ve styku pouze s nejužší rodinou. Jeho nejbližší totiž jako jediní rozeznali, co potřebuje či chce sdělit. Jak ale sami přiznávají, bylo to mnohdy vyčerpávající pro obě strany.

To se změnilo v den, kdy Kevinu Beverlymu představili v Carltonském denním centru mobilní aplikaci, která mu byla schopná navrátit hlas. Pokud chce němý muž něco říct, stačí, aby si vybral příslušný symbol a přístroj řekne větu za něj. "Je to skvělé. Hodně nás to sbližuje. Pro Kevina to bylo hodně frustrující, když neslyšel svůj hlas," řekla britské stanici BBC jeho sestřenice a ošetřovatelka Elaine Sextonová.

To potvrzují i slova samotného Kevina, který s pomocí svého nového přístroje jako první řekl: "Konečně mě někdo slyší". Podle odborníků je to důkaz toho, jak může technologie zlepšit nejen kvalitu života, ale také zvednou sebevědomí a psychiku pacientů.

Zatím je však Kevin mezi šesti dobrovolníky, kteří aplikaci testují. Více center si ji totiž z finančních důvodů nemůže dovolit. Její cena se pohybuje kolem 90 tisíc liber (více než 2,6 milionu korun).

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ