Nedostupnost některých léků způsobuje podle prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby vedle vývozu do zahraničí i to, že do mnohých lékáren se řada léků nedostane. Menší lékárny obdrží pár balení nebo žádné, distributoři dávají vybrané léky jen velkým lékárnám. Dostupnost zhoršuje i to, že v každé lékárně je jiný doplatek. Pacienti hledají, kde doplatí méně.
Vývoz léků, které by mohly chybět pacientům v Česku, upravuje novela. Vláda už ji schválila a počátkem května by ji měla projednat Sněmovna.
Podle novely hrozí firmě za porušení povinnosti ohlásit předem vývoz léku, který se nesmí vyvážet, anebo za vývoz tohoto léku, pokuta až 20 milionů korun, nebo zákaz činnosti až na dva roky.
V ČR se ročně distribuují léky za 70 miliard korun, z toho přípravky v hodnotě až pěti miliard korun končí v cizině. Loni podle dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv hlásilo 452 distributorů dovoz do ČR 267,16 milionu balení léků, reexporty představovaly 6,29 milionu balení.
V současnosti může ministerstvo zdravotnictví zakázat další vývoz až při výpadku. V předchozích letech tak učinilo u přípravků Antabus, Actilyse či Novomix. Novela umožní vyhlásit zákaz dřív, než by mohl výpadek nastat.
Lékový ústav totiž bude průběžně sledovat nenahraditelné léky, jejich dovozy a skladové zásoby. Pokud bude riziko výpadku reálné, navrhne ministerstvu zdravotnictví vývoz léku dočasně zakázat. Chráněny tak mají být léky na rakovinu, nemoci srdce a cév či neurologické přípravky.
Aktuálně pacienti marně shánějí v lékárnách mast Framykoin či kapky Othtalmo-Septonex. Mast lze nahradit Fucidinem, kapky Ophthalmo Azulenem či v lékárně vyráběným roztokem borové vody, řekla mluvčí lékového ústavu Lucie Šustková.
"V posledních dvou letech pozorujeme, když vyhodnocujeme nedostatkové léky a důvody, že vývoz je až na třetím místě. Na prvním je to úplná nedostupnost, že lék není na trhu, nebo distribuční firmy selektují lékárny a dodávají jenom některým," uvedl Chudoba.
Výrobce si přes jediného distributora kontroluje, která lékárna kolik léků dostane. Když lékárna překročí přidělený limit, musí složitě s firmou vyjednat další dodávku. Podle informací z terénu lékárníci občas volí i tu variantu, že pro svého pacienta opatří lék v jiné lékárně sami.
Na pacienty podle Chudoby nepříznivě dopadá i to, že distributoři dodávají některým lékárnám se slevou desítek procent, jiným za plnou cenu. V každé lékárně tak je jiná cena, tím i doplatek pacienta. "Pokud v ČR nebudou jako v Evropě ceny pevné, nebo pevná výše spoluúčasti, budeme pokračovat v chaosu, kdy pacient musí obcházet lékárny kvůli levnějšímu léku," shrnul prezident komory.