Reklama se nám snaží vyčistit snad i mozek, české koupelny překypují hygienicko-kosmetickým arzenálem, děti vyrůstají v čím dál sterilnějším prostředí. Ale většina Čechů si nemyje ruce ani před jídlem. Co je pravdy na tvrzení, že očista snižuje imunitu? Jak se tedy správně umývat? Mýdlem, nebo stačí voda? Sprcha, nebo vana? A co by ženy rády doporučily svým mužům?
"Všechno, co jsem potřeboval znát, jsem se naučil v mateřské školce,“ napsal Robert Fulghum. "Platí to i pro mytí rukou, bohužel to velmi často nepřechází do dospělosti,“ posteskne si Vilma Benešová, vedoucí oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie FN Motol v Praze.
Mýdlo v bakteriální tůňce
Její slova potvrdí trocha pozorování v hospodě nebo v práci: spotřeba mýdla a vody (hlavně na pánských toaletách) není adekvátní frekvenci vyprazdňování. Mnohde navíc mýdlo chybí, případně je nahrazuje olezlá kostka v bakteriální tůňce. I proto nosí mnohé dámy v kabelce vlhčené ubrousky nebo antibakteriální gel.
Tři z pěti Čechů si pravidelně nemyjí ruce před jídlem, zjistil průzkum agentury Pleon Impact. Ze sedmi tisíc pasažérů si neumyly ruce na toaletách amerických letišť dvě pětiny mužů a pětina žen, vyplynulo z pozorování Americké mikrobiologické společnosti. A podle Světové zdravotnické organizace si ruce dostatečně dezinfikují pouhé dvě pětiny zdravotníků.
Proč je tak důležité mýt si ruce?
Nesmýváme tím ochranný filtr?
Jaké nebezpečí skrývá společný ručník?
Čím mužští špindírové iritují ženy?
Je lepší vana, nebo sprcha?
Máme se mýt ráno, nebo večer?
Na tyto a mnohé další otázky odpovídá velké téma o hygieně, které vyjde v časopisu TÝDEN v pondělí 30. května.