Nigérie bojuje s epidemií zánětu mozkových blan a nemá dostatek finančních prostředků na zajištění rozsáhlé vakcinace. S odkazem na nigerijské úřady o tom informoval zpravodajský web BBC. Nová epidemie si v zemi od prosince vyžádala 328 obětí, během epidemie v roce 2009 přišlo o život 196 osob.
Vedoucí nigerijského centra pro boj s nákazami Chikuwe Ihekuwazu uvedl, že jedna dávka vakcíny proti meningitidě stojí 50 dolarů (1269 korun). K dispozici v současnosti prý je ale pouze 500 tisíc dávek. Nákaza od prosince v Nigérii postihla 2524 osob.
Nemoc začíná jako běžná viróza. Mezi nejčastější příznaky patří nevolnost, vysoká teplota, citlivost na světlo, zvracení či bolest v krku, svalů a kloubů. Vedle mozku a míchy může zánět postihnout i další orgány - plíce, játra, srdce či nadledvinky.
Meningitida je prudce nakažlivá a často smrtelná; zabíjí pět až deset procent infikovaných, kteří umírají během 24 až 48 hodin od projevení prvních příznaků. Současná epidemie v Nigérii je ještě smrtelnější.
Výskyt nemoci se zhoršuje v suchém období v takzvaném meningitidovém pásu, který se táhne subsaharskou Afrikou od Senegalu až po Etiopii. V této oblasti žije na 300 milionů lidí. Patří do něj i Nigérie.
Současnou epidemii vyvolala meningitida typu C, proti níž je očkování velmi drahé.
Nigérie požádala o zásoby vakcíny Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), která jí poslala 500 tisíc dávek. Vzhledem k rozsahu epidemie jich však prý bude potřeba mnohem více. Očekává se, že dalších 800 tisíc dávek bude dovezeno z Británie.
Nigerijská vláda o víkendu uvedla, že není důvod panikařit a že podobné epidemie jsou v zemi běžné. Nákaza meningitidou podle nigerijského ministerstva zdravotnictví byla zaznamenána i v sousedním Čadu, Nigeru, Kamerunu, Togu a Burkině Faso.