Nemoci srdce a cév jsou sice v Česku stále nejčastější příčinou úmrtí, za posledních 25 let však úmrtnost poklesla téměř o 40 procent. Je to díky změně životního stylu, zdravější stravě, častějšímu pohybu, ale i širším využitím léků a špičkových léčebných metod.
O pozitivním trendu, který nás přiblížil k úrovni západní Evropy, informoval Jan Bruthans z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Takzvaná železná opona se posunula v tomto parametru na východ od hranic Česka.
"Úmrtnost na srdečně-cévní onemocnění klesla celkově o 39 procent u mužů i u žen. Především klesla úmrtnost na cévní a mozkové mrtvice, u mužů o 66 procent, u žen o procento méně," upřesnil lékař. Klesla i úmrtnost na ischemickou chorobu srdeční, která je nejvýraznější součástí úmrtnosti na kardiovaskulární choroby, a to o 48 procent u mužů a o 39 procent u žen.
Data představil vedoucí lékař oddělení epidemiologie kardiovaskulárních onemocnění IKEM na mezinárodním kongresu Europrevent 2010. Do 7. května na něm jednají odborníci z celé Evropy o trendech úmrtnosti Evropanů na nemoci srdce a cév a o možnostech zlepšení.
"Zhruba 55 procent poklesu úmrtnosti přičítáme v Česku změně životního stylu a poklesu rizikových faktorů a přes 40 procent postupnému rozvoji kardiovaskulární péče, zejména lékové politice a intervenční kardiologii, která hlavně po roce 1995 velmi dramaticky pokročila," vysvětlil Bruthans.
Vale sádlu a tučnému masu
Ke zlepšení úmrtnosti tak přispěl každý Čech a Češka tím, že po zdražení potravin v roce 1989 začali kupovat levnější, ale zdravější potraviny. Nahradili máslo a sádlo rostlinnými oleji a tuky, opustili masivně tučné maso, zařadili do jídelníčku více ovoce a zeleniny.
Obdobně tomu bylo se zpožděním roku až dvou v Polsku a na Slovensku. V Maďarsku se zlepšení posunulo až o deset let. "Ale ve východní Evropě a v zemích bývalého Sovětského svazu a Pobaltí se vývoj s výkyvy spíše zhoršoval. Současná situace tam není lepší než před 25 lety," řekl lékař.
ČTĚTE TAKÉ: Stres v práci útočí na srdce žen. Snáze onemocní
Zavedení moderních léčebných metod přispělo ke zlepšení také, ale ne tak výrazně. Například práce intervenčních center, kde zprůchodňují uzavřené srdeční tepny, se podílí na snížení celkové úmrtnosti asi sedmi procenty.
"Hlavní je změna životního stylu. Zatím se nedaří ovlivňovat obezitu a cukrovku, ale daří se snižovat cholesterol a tlak v populaci. Je to důsledek komplexní kardiovaskulární péče od obvodních lékařů až po špičková centra. Nám funguje celá kardiologie, díky tomu těch 40 procent poklesu," shrnul odborník.
Foto: Profimedia