Tetování "neresuscitovat", anglicky "do not resuscitate", které měl muž na své hrudi, postavilo doktory v Miami před nelehkou volbu mezi přáním pacienta a lékařskou povinností. Informaci uvedl server dailymail.co.uk.
Asi sedmdesátiletý muž byl v bezvědomí a pravděpodobně pod vlivem alkoholu, když ho záchranáři přivezli na pohotovost v Miami. Jeho pulz se začal ale zpomalovat a lékaři se rozhodli ho okamžitě zachránit, to ale bylo v rozporu s přáním pacienta, které jim oznamovalo jeho tetování. "Bohužel máme často takové pacienty," říká doktor Greg Holt, který muže ošetřoval. "Vždycky jsme o tom vtipkovali a potom, když se vám to skutečně stane… je to těžké rozhodnutí," dodává lékař Holt.
Lidé, kteří nechtějí v případě potřeby resuscitaci, musejí vyplnit standardní formuláře se svým lékařem, pak je informace zaznamenána v jejich lékařské kartě a mohou ji také nosit na náramku nebo v peněžence. A někteří se rozhodnou si tuto skutečnost vytetovat. Není jasné, kolik lidí má takové přání, ale asi 80 procent Američanů s chronickým onemocněním nechce být oživováno.
Jak by se zachovali lékaři v Česku a na Slovensku?
- zdravime (@zdravime) 30. listopadu 2017
Unconscious Patient With 'Do Not Resuscitate' Tattoo Causes Ethical Conundrum at Hospitalhttps://t.co/0XUAapQcuC
Muži s tetováním klesl krevní tlak, a tak se doktor Holt rozhodl aplikovat antibiotika a léky, které ho sníží. "Někdo by mohl už i tohle považovat za resuscitaci, nicméně nebýt toho tetování, tak bych dal pacientovi ještě dýchací přístroj," přiznává doktor Holt. "Vždy jsem si myslel, že si to člověk rozmyslí," dodává lékař. Zdravotnický personál ale našel mužovu dokumentaci, která potvrdila, že skutečně podepsal příslušné formuláře o odmítnutí resuscitace.
V minulosti se lékaři setkali s pacientem, který byl přijat kvůli amputaci nohy. Na hrudi měl taktéž tetování s přáním neprovádět resuscitaci, když se ho ale lékař zeptal, zda to skutečně myslí vážně, tak vysvětlil, že se jedná o tetování z mládí. Nemyslel si, že ho někdo bude brát vážně.