Český rodák Otto Wichterle je autorem více než 150 vynálezů a patentů. Mezi jeho nejznámější patří vynález silonu a hydrofilních gelů, ale také měkké kontaktní čočky. Uznávaný vědec a vynálezce se narodil před 110 lety.
Podobně jako to při velkých objevech a vynálezech chodí, někdy za nimi stojí šťastná náhoda. V roce 1952 Otto Wichterle cestoval vlakem a cestu si zkracoval čtením odborného článku o možnostech náhrady oka. Přemýšlel o tom, že dosud preferovaný kov není zrovna ideálním řešením a začal hledat pohodlnější alternativu.
Stal je jí gel, který pohlcuje až 40% vody, je průhledný a má dobré mechanické vlastnosti. Na konci roku 1961 se mu podařilo během vánočních svátků vyrobit první čtyři kontaktní čočky, které nedráždily oko. Wichterle k tomu využil dětskou stavebnici Merkur a dynamo z cyklistického kola. Vznikly měkké kontaktní čočky, které známe dnes. Za několik let poté se sen o nápravě oční chyby, kterou poprvé popsal roku 1508 Leonardo da Vinci a který k realizaci dovedl profesor Otto Wichterle, rozšířil do celého světa.
Uznávaný vědec musel bojovat s podvodníky
Přestože měl Wichterle všechny své vynálezy spolehlivě zajištěné patenty, mnoho firem napříč Amerikou je vědomě porušovalo. V 70. letech minulého století se tak začalo vést více soudních sporů. Nejdůležitějším svědkem u soudu v USA měl být právě Otto Wichterle, ale protože byl na černé listině československé komunistické vlády, bylo jeho svědectví v ohrožení.
Když však vládě došlo, že by prohrou v soudních sporech o patenty ztratila velké množství peněz, bylo mu nakonec dovoleno vycestovat. U federálního soudu, kam se spor dostal, profesor Wichterle v průběhu několika málo dní vyvrátil všechny pochybnosti o pravosti patentů.
Zajímavosti o kontaktních čočkách
Kontaktní čočky dnes využívá 125 milionů lidí denně. Dvě třetiny z nich přitom tvoří ženy. Dnešní kontaktní čočky se přitom nedají s prvními vyrobenými kusy od pana Wichterleho porovnat. Jedná se o moderní a bezpečnou optickou zdravotní pomůcku, která poskytuje nejen ostrý zrak, ale i další výhody. Čočky se nezamlžují a vhodné jsou i při sportovních aktivitách, kde je nemožné používat klasické brýle. Posloužit mohou také jako módní doplněk, protože speciální druhy umí změnit barvu očí.