Ozon škodí více srdci než plicím. Ubližuje již po dvou hodinách

Zdraví
28. 6. 2012 11:50
Výfukové plyny, kouřící továrny a chemikálie dokážou ze vzduchu udělat smrtící plyn.
Výfukové plyny, kouřící továrny a chemikálie dokážou ze vzduchu udělat smrtící plyn.

Stačí chvíle, aby se na lidském těle projevily negativní účinky ozonu. Naznačila to drobná studie uveřejněná v časopise Circulation, který vydává Americká srdeční asociace. Podle vědců se špinavý vzduch negativně podepisuje zejména na srdci a cévách. S rizikem přitom musejí počítat nejen chronicky nemocní pacienti, ale také mladí a zdraví lidé.

Přestože se nečisté ovzduší spojuje spíše s chorobami plic, lékaři varují, že mnohem větší nebezpečí představuje pro kardiovaskulární systém. Za jeden den strávený v průměrně špinavém vzduchu (0,076 ppm) se u 23 dobrovolníků objevily známky žilních zánětů, které vedou ke zvýšenému riziko krevních sraženin, a změn v nervové činnosti ovládající srdeční tep.

Ozon v Česku:

V Česku je limitní hodnota ozonu stanovena na 0,05 ppm. Ve čtvrtek ráno se hodnoty ozonu pohybovaly v českých městech:

Praha - Riegrovy sady   0,02175 ppm

Brno - Zvonařka           0,02815 ppm

Plzeň - Doubravka        0,02595 ppm

Ostrava - Radvanice     0,02765 ppm

Teplice                        0,02145 ppm

Zdroj: ČHMÚ

"Tato studie poskytuje věrohodný důkaz, že existuje vztah mezi ozonem a předčasným úmrtím," uvádí v anotaci vedoucí výzkumu Robert B. Devlin z americké Enviromental Protection Agency. Mladí a zdraví dobrovolníci byli na dvě hodiny vystaveni množství ozonu, které člověk nadýchá během osmi hodin ve větším evropském městě. Kromě odpočívání také jezdili na rotopedu a běhali.

Ráno po inhalaci byla u všech lidí naměřena zvýšená hladinu markerů, které ukazují na zvýšenou pravděpodobnost vzniku zánětů kardiovaskulární soustavy a tvorbě krevních sraženin. Dobrá zpráva je, že změny byly pouze dočasné. "Otázkou je, co se děje s tělem při dlouhodobém působení ozonu," dodává Devlin.

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že v důsledku zamořeného životního prostředí zemřou každým rokem více než dva miliony lidí. "Samozřejmě se toto nebezpečí týká i rakoviny plic, ale těchto případů je jen minimální množství. Pro plíce mnohem větší nebezpečí představují cigarety a tabákové výrobky," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ onkolog Robert Pirker z vídeňské univerzity.

Další čtení

Češi sportují více než dříve: Aktivní je 73 procent populace

Zdraví
8. 4. 2025
ilustrační foto

Výzva politikům: Omezte reklamu na alkohol i jeho prodej a více ho zdaňte

Zdraví
7. 4. 2025
ilustrační foto

Spalničky se šíří Amerikou. Můžou za to i odmítači očkování, zemřelo další dítě

Zdraví
6. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ